ЗНАЙТЕ: ПРИ НАБЛИЖЕННІ ДО ЕКВАТОРА НА КОЖНІ 10 ГРАДУСІВ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ НА РАК ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ ВДВІЧІ!

Літо – у розпалі! Поніжитися на сонці, потім прийняти морські ванни і знову віддати себе у владу сонячних променів – мета майже кожного, хто любить літо. А якщо вдалося привезти шоколадну засмагу з Єгипту, Греції, Туреччини або ж країн Африки – то це взагалі вважається, що ваша відпустка вдалася.

Втім чи кожен замислюється, як саме сонячні промені впливають на наше здоров’я? Активне сонце може принести як користь здоров’ю людини, так і, навпаки, завдати йому шкоди, іноді непоправної, акцентує увагу онкохірург 1-ї категорії Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Юрій Кізуб.

Засмага має бути обмеженою

Засмага негативно впливає на певні органи нашого організму і згодом може спричинити  деякі захворювання. Попри очікування на оздоровлення, людина отримує негативні наслідки від такого «спілкування» із сонцем. Справа в тому, що коли ми засмагаємо, ми піддаємо свою шкіру дії ультрафіолетових (УФ) та інфрачервоних (ІЧ) променів. Більше того, вченими доведено, що при наближенні до екватора на кожні 10 градусів захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі.

Засмага негативно впливає на певні органи нашого організму і згодом може спричинити  деякі захворювання. Попри очікування на оздоровлення, людина отримує негативні наслідки від такого «спілкування» із сонцем. Справа в тому, що коли ми засмагаємо, ми піддаємо свою шкіру дії ультрафіолетових (УФ) та інфрачервоних (ІЧ) променів. Більше того, вченими доведено, що при наближенні до екватора на кожні 10 градусів захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі.

Сумні наслідки

 • Шкіра під впливом сонця дуже швидко висихає та лущиться, покривається дуже дрібними зморшками і значною кількістю пігментних плям, згодом грубішає, у шкірі пришвидшується процес старіння.

 

 • Вчені свідчать: наслідки УФ-дії можуть проявитися навіть через 30 років. Отже вкрай важливо запобігти дії сонячних променів  від самого початку перебування на сонці.

 

 • УФ-випромінювання може знижувати ефективність імунної системи, яка виявляється в зміни активності й розподілу клітин, відповідальних за приведення в дію імунних реакцій.

 

 • Пригнічення імунітету може викликати активізацію вірусу простого герпесу на губі, так званої «лихоманки».

 

 • Надмірне сонячне випромінювання  може спричинити появу сонячної кропив’янки (шкіра вашого тіла не просто червоніє, а й починає моторошно свербіти). Така алергія на УФ-випромінювання найчастіше є надбаною.

 

 • Найбільша небезпека від дії УФ-випромінювання – велика ймовірність виникнення раку шкіри. Тривале перебування на сонці підвищує ризик розвитку раку нижньої губи та пігментної пухлини – меланоми, яка розвивається внаслідок переродження родимок.

Хто ризикує

Науково доведено, що більш уразливі від дії УФ сонця люди певних категорій:

 • зі слабо пігментованою шкірою;
 • блондини;
 • із великою кількістю родимок на шкірі;
 • рудоволосі;
 • білолиці  з веснянками; 
 • діти.

— Батькам слід оберігати дітей від прямих сонячних променів – сонячний опік у дитячому віці у 20 разів збільшує ризик захворювання на рак шкіри в подальшому, – застерігає онколог Юрій Кізуб.

Як зменшити ризики

Для зменшення шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання необхідно:

 • обмежувати час перебування на сонці опівдні, у цей час краще перебувати в затінку;
 • вдягати захисний одяг та надівати широкополі капелюхи, що прикривають очі, обличчя та шию;
 • носити сонцезахисні окуляри з бічними панелями, що забезпечують захист від УФ-А й УФ-В на 99–100%;
 • неодноразово й рясно наносити на незахищені одягом ділянки шкіри сонцезахисні засоби широкого спектру дії  з чинником сонячного захисту (SPF) 30+;
 • не користуватися устаткуванням для штучної засмаги – використання такого устаткування у віці до 35 років пов’язане із зростанням на 75% ризику розвитку меланоми;
 • на відміну від нанесення сонцезахисних засобів тінь і носіння одягу забезпечують кращий захист від сонця. Люди, що використовують сонцезахисні засоби для отримання сонячного загару, повинні свідомо обмежувати час свого перебування на сонці;
 • захищати дітей грудного та раннього віку; краще, коли малеча буде перебувати в затінку.

Солярій – не альтернатива сонцю!

На сьогоднішній день багато хто вважає, що загоряти в солярії – безпечна альтернатива пляжу. Втім це хибна теорія. Вчені дійшли однозначного висновку: УФ-солярії є небезпечнішими за природне УФ-випромінювання. А при гіпертонії, цукровому діабеті, мастопатії, порушеннях функції щитоподібної залози засмага в солярії взагалі суворо протипоказана. Не рекомендується відвідувати солярій і при наявності пігментних плям та численних або великих  родимках.

Солярії та лампи для засмаги слід використовувати тільки під медичним наглядом. ВОOЗ рекомендує забороняти їх використання особами, що не досягли 18 років. Втім деякі з країн зайняли ще більш категоричнішу позицію в цьому питанні. Як приклад: Британія перша офіційно взагалі заборонила підліткам віком  до 16 років  користуватися соляріями! Пояснюють такі кроки сумною статистикою: щороку меланома уражає 6000 британців і забирає майже 1700 життів.

Трохи оптимізму

Під впливом ультрафіолету у шкірі з холестерину синтезується вітамін D, необхідний організму для утримання кальцію, зміцнення зубів та кісток. Проте для нормального відтворення вітаміну D достатньо того, щоб обличчя та руки засмагали три рази на  тиждень впродовж 15 хвилин.  Взимку ж можна вживати цей вітамін у капсулах.

Виявляється, що ультрафіолет сприяє підвищенню імунітету. Сонце позитивно впливає й на серцевий м’яз. Сонячна енергія активує й хімічні процеси людського організму, які визначають стан нервової системи і настрою. Крім того, на думку фахівців, позитивний вплив сонця помічений і на таких аспектах людського життя як підвищення апетиту і навіть сексуальності та прагнення до пізнання світу!

Якщо ми вас ще не переконали…

 • п’ятирічна виживаність при меланомі I–II cтадій становить 80–90%;
 • п’ятирічна виживаність при меланомі III–IV  cтадій – лише 50%.

Будьте здорові!