ЯК НЕ ПРОГАВИТИ НЕБЕЗПЕЧНУ ХВОРОБУ

Не встигли оглянутись, як розпочалася спека, а значить, ми всі дружно тягнемося хто до ставка, хто до річки, а деякі й до моря – на пляж, засмагати! Але чи варто мріяти про цю небезпечну, як виявилося, забаву для душі й тіла? Як відомо, у сонця є і темний бік. Про можливі наслідки надмірного перебування на сонці ми попросили розповісти хірурга-онколога вищої категорії, завідувача відділення пухлин голови, шиї та грудної клітки Чернігівського онкодиспансеру Олександра Миколайовича Колотила.

Рак шкіри – це одне з найпоширеніших онкологічних захворювань, яке зустрічається у населення будь-якого віку. Переважно розвивається на відкритих ділянках шкіри обличчя, голова, шиї, кінцівок. Якщо це меланома, то вона, як правило, утворюється з набутих або вроджених невусів (родимок, – Авт.). Важливо не проґавити момент переродження пігментного утворення в злоякісну пухлину, своєчасно провести діагностику та вибрати правильну тактику лікування, щоб попередити страшну хворобу.

Хто в групі ризику

– Частіше злоякісні пухлини шкіри утворюються у людей похилого віку. На розвиток хвороби також впливають зовнішні фактори – такі, як зайнятість населення на шкідливому виробництві, специфічні умови праці з хімікатами, які можуть потрапляти на шкіру. Але найчастіше хвороба виникає через надмірне перебування людей на сонці, – зауважує Олександр Миколайович. – Раніше люди уникали сонячного проміння – цінувалася аристократична блідість. Засмаглими були тільки ті, хто працював на відкритому сонці. В давнину люди, щоб уникнути сонця та зберегти білий колір шкіри, користувалися парасольками та перебували на сонці у закритому одязі, і вони не помилялися.

В наш час, коли була введена мода на засмагу, виробився новий стереотип: якщо ти можеш собі дозволити відпочивати у теплих країнах, то маєш певний рівень достатку. Таким чином, на соціальному рівні засмага вплелася в наше життя. Не секрет, що тепер поніжитися на сонечку можна впродовж усього року. Невеликий прошарок населення по декілька разів на рік радо відвідує пляжні курорти. Тому перебуваючи на сонці в теплих краях, а також і вдома, не варто гребувати сонцезахисними засобами – окулярами, кремами, одягом з натуральних тканин. Намагайтесь уникати сонця в пік його активності. Найбільше це стосується рудих, світловолосих та людей з блідою шкірою.

Ризикує також населення, яке задіяне на сільськогосподарських роботах: хочеш чи ні, а на сонці мусиш працювати увесь день. В таких випадках я радив би вдягати штани та сорочку з натуральних тканин.

Види раку шкіри

– Розрізняють немеланомні (базальноклітинна, плоскоклітинна карциноми) і меланомні види раку.

Базальноклітинний рак – найпоширеніший і найменш руйнівний тип раку шкіри, становить близько 70% випадків злоякісних пухлин шкіри. Як правило, трапляється у людей похилого віку. Зазвичай проявляється пухирцями, вузликами, і фахівцям розпізнати його дуже легко. Особливість його в тому, що він майже ніколи не метастазує.

Плоскоклітинний рак – менш поширений, становить близько 25% від усіх випадків, але більш агресивний – може метастазувати в регіонарні лімфовузли та поширюватись на інші органи, тому дуже важлива рання діагностика. Розвивається на фоні наявних змін на шкірі (доброякісні пухлини, опіки, шрами тощо).

Ці види раку на ранніх стадіях виліковуються майже у 100% випадків за допомогою хірургічного або променевого лікування.

Якщо згадані захворювання лікуються досить успішно в нашому закладі майже без ускладнень, то з меланомою жартувати не варто, – наголошує Олександр Миколайович. Меланома – це одна з найагресивніших пухлин, що розвивається дуже швидко та може метастазувати як у лімфовузли, так і в інші органи. Утворюється вона з меланоцитів – клітин, які виробляють меланін, що захищає шкіру від сонячного опромінення. Меланін, накопичуючись під шкірою у вигляді родимок чи пігментних плям, під дією ультрафіолетового опромінення в будь-який момент може переродитись саме в злоякісну пухлину. Основною ознакою переродження невуса є зміна кольору на темний або чорний, неправильна форма, неоднорідність структури та збільшення у розмірах. Якщо меланому виявити на ранній стадії, то вона легко виліковується в 90% випадків. Але якщо меланома виявляється на пізній стадії або вже є метастазування, то прогнози вкрай невтішні. Захворювання на цю недугу становить близько 6-8% від усіх випадків раку шкіри.

Діагностика захворювання

– Рання діагностика будь-якого захворювання дуже важлива, – говорить Олександр Колотило, – тому що в іншому випадку через стрімке метастазування пухлини подолати хворобу буде вкрай важко, а подекуди і неможливо. Для цього необхідно звернутися до спеціаліста-онколога в наш заклад. Обстеження спочатку проводиться шляхом огляду і лабораторних та інструментальних досліджень. Якщо ми підозрюємо, що пухлина злоякісна, достатньо зробити зішкріб чи мазок на скельце. Для отримання більш детальної інформації ми робимо біопсію (береться пухлина або частка пухлини для морфологічного дослідження).

У нашій лікарні є дермаскоп, за допомогою якого можна розгледіти пухлину візуально у збільшеному вигляді в 20-30 разів, що дає змогу роздивитись проблемну ділянку, сфотографувати та занести в базу даних, для можливого подальшого динамічного спостереження. Для ранньої діагностики злоякісних утворень шкіри цій методиці немає рівних.

Лікування цієї недуги

– Злоякісні пухлини шкіри, як правило, лікують оперативним шляхом. Якщо це базаліома або плоскоклітинний рак, ми її видаляємо і відправляємо на гістологію. Зазвичай така операція триває недовго і виконується під місцевим знеболюванням. Як правило, пацієнт подальшого лікування не потребує і назавжди може забути про цю хворобу.

Інша річ, якщо це меланома, – застерігає лікар. – Рішення про подальше лікування пацієнтів іноді приймаємо консиліумом. Залежно від стану здоров’я хворого та розповсюдженості хвороби лікування може бути як хірургічне, так і терапевтичне.

Якщо це первинна меланома без метастазів, ми видаляємо її у межах здорових тканин. Якщо є метастази, то проводиться комбіноване лікування.

Променева терапія та медикаментозна терапія при розповсюдженій меланомі призначається в тому випадку, якщо хірургічне лікування неможливе.

Попереджений, значить озброєний

– Бажано позбутися тих родимок, які розташовуються в місцях частої травматизації (наприклад, поясом штанів, бюстгальтером і т.д.). Адже травмування родимок може спровокувати їхнє переродження в злоякісне новоутворення, – попереджає Олександр Колотило. – Треба бути уважним до свого здоров’я, особливо якщо у людини багато родимок на тілі. Таким людям від засмаги під відкритим небом або в солярії рекомендується відмовитися.

За статистикою, кожного року в області ми реєструємо чотириста нових випадків захворювань на рак шкіри та сімдесят випадків меланоми. При своєчасному виявленні пухлинної патології на шкірі, встановленні правильного діагнозу та проведенні радикального оперативного втручання можна позбутися цієї недуги раз і назавжди.

Хотів би наголосити, щоби люди, у яких багато невусів, уважно спостерігали за їх змінами, не займалися самолікуванням. Іноді до нас приходять пацієнти з тяжкими наслідками неправильного лікування – які, наприклад, самостійно лікувалися чистотілом або іншими кератолітиками. Це робити вкрай небезпечно! Якщо ви помітили якісь зміни на шкірі – родимка збільшилася, поміняла свій колір, почала боліти чи з’явилось якесь новоутворення – краще зайвий раз прийти до спеціаліста-онколога в нашу лікарню і обстежитися швидко і безболісно, ніж потім лікувати серйозні проблеми.

Світлана Оніщенко, «Чернігівщина» №24 (685) від 14 червня 2018