ВУЗОЛ У ЩИТОВИДЦІ – МЕРЩІЙ ДО ЛІКАРЯ!

Щитовидна залоза – це ендокринний орган, який постійно виділяє гормони у кров. Тож від того, як працює цей орган, залежить і загальний стан всього організму. А порушуватися функція щитовидної залози може в результаті розвитку в ній патологічних процесів. Що ж робити, якщо у вас виявлено збій у роботі щитовидки? Олександр КОЛОТИЛО, хірург-онколог вищої категорії, завідуючий відділенням пухлин голови, шиї та грудної клітки, радить: головне – не панікувати й негайно звернутися до лікаря.

50% населення Землі мають вузли

Найчастіше в щитовидній залозі розвивається вузлова патологія. Статистика свідчить, що вузли в щитовидній залозі мають до 50% чисельності людей земної кулі. А в жінок віком після 60-ти років, котрі  мають проблеми зі щитовидною залозою, їх взагалі діагностують у 99% випадках звернень.  Ситуація ускладнюється тим, що вузли можуть бути не лише доброякісними, а отже знову є загроза життю. Головною причиною, яка приводить до сумної статистики, є несвоєчасне звернення до лікаря. Щорічно в Україні реєструється до 2300 нових випадків раку щитовидної залози. На кінець 2007 року в Україні спостерігалось понад 25 тисяч хворих, прооперованих із приводу злоякісного процесу в щитовидній залозі.

Операції – тільки за показниками

Втім отримати повну інформацію та  виявити патологію в щитовидній  залозі лише оглядом і пальпацією є не завжди достатнім. Це пов’язано з анатомічним розташуванням органу, пояснює лікар.

Найточнішим методом діагностики й виявлення патології в щитовидній залозі є ультразвукова діагностика (УЗД).  Але оскільки вузли бувають доброякісні та злоякісні, то необхідне обов’язкове проведення пункційної біопсії виявленого вузла.

Пункційна біопсія проводиться за допомогою звичайного шприца та обов’язково під контролем УЗ-апарату. Тільки після цього кваліфікований лікар-цитолог, подивившись на мазки з даного вузла, може визначити його структуру.

– На сьогодні відпала необхідність проводити необґрунтовані операції  на щитовидній залозі. Всі оперативні втручання проводяться тільки за показниками. Ці показники визначає кваліфікований хірург-онколог й обговорює їх разом із пацієнтом. Так що консультація в онколога − це не синонім слову «операція», – акцентує увагу Олександр Колотило. 

Показники до оперативного втручання в данному випадку визначаються після цитологічного дослідження, а саме якщо наявні:

  • підозра на злоякісний процес;
  • злоякісна пухлина;
  • вузли, що швидко збільшуються та які приводять до здавлення органів шиї.

Акцент – на своєчасність

При своєчасному виявленні вузлової патології, встановленні правильного діагнозу до операції та проведенні радикального оперативного втручання можливо досягти показника 5-річної виживаємості до 95%!

– У разі виявлення вузлової патології в щитовидній залозі виконуйте всі вище надані рекомендації та пам’ятайте: рак – це не вирок! Це хвороба, яку в даному випадку можливо й потрібно лікувати з надією на повне одужання, а фахівці обласного онкодиспансеру вам в цьому допоможуть. – рекомендує лікар.

Будьте здорові!