Валерій Зуб: «Лікуючи за новітніми методиками, ми можемо назвати рак хронічною хворобою, тобто контролювати його»

Останнім часом про рак стали говорити багато. Лікарі попереджають про те, що хвороба довго не проявляє себе, «ховаючись» за симптоми інших захворювань. І тільки рання і правильна діагностика може допомогти своєчасно вжити заходів і запобігти незворотнім наслідкам. Для когось «онкозахворювання» звучить як вирок – такий собі увімкнений таймер зворотного відліку. Чи насправді все так безперспективно; чи можна запобігти невтішним наслідкам; що робити, якщо спіткав страшний діагноз, та про багато чого іншого нам розповів головний лікар Чернігівського онкодиспансеру, кандидат медичних наук, заслужений лікар України Валерій Олексійович Зуб.

Про статистику

– Скільки щороку у вашому закладі лікується пацієнтів і який відсоток з них саме хворих на рак?

– Кількість відвідувань в поліклінічному відділенні з приводу захворювань у минулому році склало 120 тисяч, в І півріччі поточного року – 63 тисячі, з них понад 60% онкологічних хворих. В стаціонарі проліковано близько 8,5 тисячі пацієнтів, з них понад 80% – онкологічні хворі. Все-таки в основному ми лікуємо онкологічну патологію.

– Чи зростає з роками відсоток вилікуваних пацієнтів?

– Так! На початок року на обліку у нас перебувало 27 тис. хворих. Показник п’ятирічної виживаності – 62%. За десяти-двадцятирічною статистикою – близько 50%.

Про хворобу

– З чим пов’язане зростання захворюваності пацієнтів?

– Найчастіше це пов’язано з віком населення, основна категорія пацієнтів нашого закладу – люди від 55 років і старші, до 90 років. Другим фактором, звичайно, є екологія, як-от безконтрольне внесення сільгоспвиробниками неякісних гербіцидів та пестицидів, що потрапляють у повітря, воду та продукти харчування. Також дається взнаки аварія на Чорнобильській АЕС. Останнім часом все більше реєструємо гематологічні захворювання (тяжкі форми лейкозів, лімфоми, захворювання кісткового мозку) – це саме ті хвороби, які пов’язують з Чорнобильською катастрофою.

– Від чого залежить одужання хворих?

– На першому місці – рання діагностика. Людям, які звернулися до нас на нульовій або першій стадії, ми практично гарантуємо одужання. Рак молочної залози першої стадії – виживаність 97 відсотків, рак тіла матки – 95 відсотків. Якби люди зверталися вчасно, ми б могли попередити розвиток тяжких форм раку і мати позитивний результат лікування. На другому місці – впровадження нових технологій: операції, які ми почали робити за новими методиками, нові схеми лікування хіміотерапією сучасними препаратами, які щойно з’явилися на світовому ринку, також замість хіміотерапії призначаємо таргетні й імуностимулюючі препарати. Хотів би зазначити, що якщо лікуватися за новими методиками, то рак можна назвати хронічною хворобою, тобто ми можемо його контролювати.

– Чи запрацювала скринінгова програма?

– Поки що ні. Але до нас може прийти будь-хто, ми нікому не відмовляємо. Мамографію робимо всім бажаючим жінкам, також проводимо цитологічні дослідження на предмет раку шийки матки.

– Яке захворювання на рак, якщо можна так сказати, є найбільш безпечним?

– Це рак шкіри. Якщо звернутись вчасно, то одужання є стовідсотковим. Людина, буває, роками не звертає уваги, поки хвороба не дасть про себе знати. Часто починає займатись самолікуванням, з чим я категорично не погоджуюсь.

– Які бувають ускладнення внаслідок лікування? Чи можливо їх попередити?

– Якщо це хірургічне втручання, то можуть бути кровотечі, запалення, нагноєння. В хіміотерапії – нудота, блювота, випадіння волосся, негативний вплив на всі внутрішні органи. Щоб мінімізувати побічну дію препаратів, ми відповідно до встановлених стандартів проводимо премедикацію – підготовку пацієнта з метою зменшення імовірності виникнення ускладнень. Вводимо протинудотні, гормональні препарати, наводнюємо організм для зменшення агресивного впливу ліків. Щодо променевої терапії – зазвичай це опіки шкіри, внутрішніх органів. У цьому випадку проводимо опромінення пухлини з різних боків; якщо, наприклад, пухлина в органах малого тазу, то для мінімізування ускладнень наповнюємо сечовий міхур спеціальною рідиною.

Про медичні препарати

– На одній із прес-конференцій Ви і Леся Покрасьон (колишня пацієнтка онкодиспансеру) говорили, що держава не фінансує дороговартісне лікування таргетними препаратами. Чи змінилося щось з того часу?

– Так! Ми отримали необхідний препарат по державній програмі (наразі в наявності у нас близько 500 ампул) і всім пацієнтам, яким показано лікування саме цим препаратом, призначаємо його безкоштовно. Щодо Лесі – нещодавно вона була в нас, в неї все добре, результатами лікування я задоволений. Також Міністерством охорони здоров’я нам поставлено практично всі хіміопрепарати (за винятком деяких) майже на десять мільйонів гривень.

Про променеве лікування

– Скільки часу триває променевий курс лікування?

– Якщо передопераційний – то від двох до 15 днів, радикальний може досягти п’ятдесяти днів – кожного дня, з перервами на вихідні, інколи можемо поділити на дві частини – спочатку 20 днів, потім через два-три тижні ще 30 днів, профілактичний курс лікування (або післяопераційний) проводиться 15-20 днів.

– Напрошується питання: чи справляється старе обладнання з таким навантаженням, чи не виходить апаратура з ладу?

– Ми працюємо в три зміни з п’ятої ранку до другої години ночі. Звісно, все частіше техніка не витримує, навіть вночі я викликаю майстрів, щоб швиденько полагодити, – спасибі хлопцям, що не відмовляють. Тому плануємо, коли запрацює лінійний прискорювач, замінити старе обладнання на ще один, менш потужний, прискорювач.

– До речі, чому лінійний прискорювач ще не запрацював?

– У нас не було власного дозиметричного обладнання – ми його орендували. Наразі обладнання вже придбане і проходить процедуру розмитнення. Щойно ми його встановимо, Державний комітет ядерного регулювання внесе зміни до діючої ліцензії і ми невдовзі почнемо приймати перших пацієнтів. Ми робимо все для того, аби це відбулося якнайшвидше.

Про санаторій

– Чи правда, що на базі Менського санаторію «Остреч» буде відкрито реабілітаційне відділення для онкохворих?

– Ідею цю я виношував кілька років, нарешті нам вдалося домовитися. Для пацієнтів нашого закладу, які офіційно працевлаштовані, перебування в санаторії буде безкоштовним – за рахунок Фонду соціального страхування. В санаторії за сумісництвом будуть працювати наші фахівці, які консультуватимуть, надаватимуть психологічну підтримку, слідкуватимуть за динамікою аналізів крові.

Пацієнти, виписуючись з лікарні, залишаються сам на сам з хворобою, кожний думає, що ж буде далі. Поки вони перебувають у нас, біля них і лікар, і медсестричка, щось підкажуть чи порекомендують. Саме для того, щоб ще якийсь час хворі мали підтримку, і потрібно саме таке відділення. Санаторій розташований біля лісу, є своє озеро, мінеральна вода, проводяться різні фізпроцедури, і все це в комплексі сприятиме реабілітації. Спостерігаючи за пацієнтами, які мали можливість у перервах між лікуванням відвідувати курорти, я помітив, що саме їм вдавалося виходити із важких станів з найменшими ускладненнями.

Оглядаючи санаторій, ми проводили зустріч з професором Володимиром Григоровичем Ніколаєвим, який ще з 70-х років розробляє засоби, що знімають симптоми інтоксикації. Завдяки його препаратам було врятовано багато людей, уражених променевою хворобою після Чорнобильської катастрофи. І ці ліки ми також плануємо застосовувати для оздоровлення наших пацієнтів.

– Чи вистачить місць для всіх охочих?

– Так! Для зручності під відділення буде відведено цілий поверх.

– Коли плануєте відправляти перших пацієнтів?

– Одного із хворих уже відправили на реабілітацію.

– З якими захворюваннями за рахунок соцстраху можна буде проходити реабілітацію?

– Наразі на законодавчому рівні можна тільки прооперованим хворим, у яких було виявлено доброякісну патологію в матці або в шлунково-кишковому тракті. А ми хочемо від Міністерства охорони здоров’я отримати дозвіл на безкоштовне оздоровлення при всіх злоякісних патологіях.

Про інновації

– Які інноваційні способи хірургічного лікування застосовуються у вашій клініці?

– Все частіше ми почали робити лапароскопічні операції. Виконуємо реконструктивну пластику, зокрема в мамології за минулий рік було проведено близько 70 операцій. Імпланти ставимо як під час видалення пухлини, так і через деякий час після операції. При видаленні пухлин в гортані – вшиваємо штучну гортань, в гінекології при випадінні матки та в урології при нетриманні сечі встановлюємо відповідні підтримувальні елементи. Робимо пластику живота, видаляємо обвислу шкіру й жир.

– Валерію Олексійовичу, чула, що в онкодиспансері виконують операції по заміні суглобів.

– Так, при всіх випадках метастазування в суглоб чи кістку. Минулого року зробили більше 20 таких операцій. Замінюємо як колінний, так і тазостегновий суглоб або навіть частину кістки (між суглобами вставляємо штучну кістку). Головне в таких операціях – прибрати пухлину в межах здорових тканин, інколи навіть з м’язами. Звичайно, такі операції потрібно виконувати в спеціалізованих закладах, лікар має бути онкологом. До речі, у нас такі операції проводить досвідчений лікар Максим Анатолійович Власенко – з ним у нас підписаний трудовий договір, асистують йому наші фахівці.

За останні 3-4 роки ми отримали багато нової апаратури, впровадили новітні методики оперування. Невдовзі відкриємо два нових відділення – онкоторакальне та відділення малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. Я дуже вболіваю за пацієнтів і наш заклад. Найголовніше для мене – щоб наша лікарня розвивалася, щоб впроваджувалось все більше нових технологій. Щоб нам було не соромно приймати пацієнтів з інших областей або навіть країн. Я хочу, щоб жителі нашої області, в яких, на жаль, виявлено онкопатологію, лікувалися саме в нашому закладі, а не виїжджали за кордон, і в нас для цього були б всі технічні можливості. Сподіваюсь, що наш заклад буде найкращим!

Світлана ОНИЩЕНКО,

(Газета «Чернігівщина», № 34 від 23 серпня 2018 р.)