В онкодиспансері жінки можуть перевірити спадкову схильність до раку

У Чернігівському обласному онкологічному диспансері стартує проект із обстеження жінок, хворих на рак яєчників. Жінкам пропонується здати тест на BRCA ½-мутації – це новий рівень у діагностиці раку яєчників. 

Як пояснив головний лікар медичного закладу, онкогінеколог Валерій ЗУБ, це метод, що дозволяє виявити спадкову схильність до певних онкопатологій. Необхідність впровадження новітнього тестування обумовлюється невтішною статистикою: близько чверті випадків раку грудей, яєчників і колоректального раку пов’язують із мутаціями в генах BRCA1 і BRCA2.

Питання важливості тестування та появи препаратів-інгібіторів, що забезпечують принципово новий підхід до лікування пацієнтів з позитивним BRCA, стали однією з тем чергової наукової конференції, яка відбулася 19 березня в Києві. На неї були запрошені й чернігівські онкологи. 

Можна виділити дві групи жінок, яким вкрай рекомендовано проводити BRCA-тестування.

Перша група – здорові жінки, в яких передбачається наявність генетичної схильності до раку. Це жінки у віці до 50 років, в яких у родині було 2 і більше випадків раку грудей або раку яєчника. Для жінок із такою сімейною історією важливо пройти тест на виявлення мутацій у генах BRCA для того, щоб визначити ризик розвитку раку. У разі підтвердженняприсутності відповідної мутації організовується комплекс заходів, спрямованих на попередження та ранню діагностику онкологічного захворювання.

Друга група – жінки, в яких вже діагностовано рак яєчника. При встановленні спадкового характеру захворювання може змінитися тактика лікування, характер терапії, щопризначається. Тест на наявність мутацій також покаже, чи буде чутлива пацієнтка до таргетної терапії PARP-інгібіторами. Кожна жінка, яка дбає про своє здоров’я, може звернутися в онкодиспансер і отримати направлення лікаря на обстеження на наявність мутацій. Для проведення тесту використовують венозну кров.