В ОНКОДИСПАНСЕРІ ТЕЖ ПРАЦЮЄ ПРОГРАМА "ДОСТУПНІ ЛІКИ"

Нагадаємо, що у квітні 2017 року в Україні стартувала програма «Доступні ліки», яка дозволяє громадянам отримувати низку препаратів безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма діє на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми. На цій новації акцентують увагу пацієнтів  в адміністраціїї онкодиспансеру.

—  Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до свого лікаря, отримати правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти до аптеки, що бере участь у програмі, та отримати обрані ліки. За більш детальною інформацією можна звернутися до кабінетів: № 206; 210; 217; 224; 301, що розташовані в поліклінічному відділенні онкодиспансеру. Хочу підкреслити, що поки що до списку увійшли лише препарати від серцево-судинних захворювань, діабету та бронхіальної астми. Аптеки мережі, що працює за програмою «Доступні ліки», є і в медичному закладі,  — коментує головний лікар  Валерій Зуб.   

Перелік безкоштовних ліків

До списку «Доступних ліків» увійшли препарати від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету ІІ типу. У цьому переліку – 157 лікарських засобів.

Нижче публікуємо міжнародні непатентовані назви ліків, які можна отримати в аптеках безкоштовно або з доплатою.

Серцево-судинні захворювання:
Аміодарон (Amiodarone)
Амлодипін (Amlodipine)
Атенолол (Atenolol)
Верапаміл (Verapamil)
Гідрохлортіазид (Гідрохлортіазид)
Спіронолактон (Spironolactone)
Фуросемід (Furosemide)
Дигоксин (Digoxin)
Еналаприл (Enalapril)
Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
Карведилол (Carvedilol)
Клопідогрель (Clopidogrel)
Метопролол (Metoprolol)
Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
Симвастатин (Simvastatin)
Бісопролол (Bisoprolol)
Бронхіальна астма:
Беклометазон (Beclometasone)
Будесонід (Budesonide)
Сальбутамол (Salbutamol)
Діабет II типу:
Метформін (Metformin)
Гліклазид (Gliclazide)

У документі за посиланням ви знайдете детальніший перелік «Доступних ліків». Там також вказано, чи препарат можна отримати безкоштовно, чи за певну доплату (є фіксована сума на кожен окремий препарат).

Крок №1 – правильний рецепт від лікаря

Отримати безкоштовні ліки в аптеці можна лише із рецептом від лікаря. У рецепті має бути вказана непатентована назва – МНН, зазначена в Реєстрі лікарських засобів.

Зауважимо, є конкретна форма рецепту, в іншому вигляді в аптеках документ не приймуть.

Не має бути жодних кольорових папірців, стікерів і тим паче фірмових бланків від фармацевтичних компаній. Тільки офіційний бланк, тільки правильний рецепт. І саме так він має виглядати. Саме на цьому зазначає  міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун (пише :http://24tv.ua). 

Який лікар повинен виписати рецепт і скільки він діятиме?

Рецепт діятиме 30 днів. Коли цей термін закінчується – потрібно йти до лікаря за новим рецептом. У майбутньому МОЗ планує збільшити термін дії рецептів до трьох місяців.

Рецепти можуть виписувати як лікарі з державних установ, так і з приватних. Не має значення, який саме лікар виписує рецепт, це може бути і терапевт, і кардіолог, і сімейний лікар.

У яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?

Лише у тих, які приєдналися до програми «Доступні ліки». На таких аптеках ви побачите спеціальну позначку.

Найближчим часом на сайті Міністерства охорони здоров’я мають опублікувати список аптек, у яких можна буде отримати безкоштовні ліки.

 

Від чого залежить, чи ліки безкоштовні, чи з доплатою?

У списку ліків від МОЗ є препарати від різних торгових марок, які мають одну й ту ж діючу речовину. В аптеці пацієнт сам може вибрати торгову марку. Якщо він обере препарат з найменшою вартістю, то отримає його безкоштовно, за дорожчі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.

Це не означає, що ліки є безкоштовними, просто їхню вартість повністю або частково оплачує держава. На 2017 рік уряд виділив 500 млн гривень на цю програму.

Що робити, коли в аптеці немає перерахованих ліків?

У випадках, якщо в аптеці закінчилися вище зазначені ліки, МОЗ пропонує зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку, або ж звернутися в іншу аптеку. Також пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Якщо виникають будь-які запитання щодо програми – телефонуйте на гарячу урядову лінію: 15-45.

Чи можна отримати перераховані ліки без рецепта?

Безкоштовно – не можна. Якщо у вас немає рецепта, ви можете придбати ліки за свій рахунок у будь-якій аптеці. Але в такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Яка мета програми?

МОЗ має на меті допомогти важкохворим українцям. Згідно з опитуванням громадської організації «Пацієнти України», 97% пацієнтів платили за препарати, лікуючись амбулаторно (вдома, на прийомах у лікарів). 43,5% з них позичають гроші чи продають майно для лікування, а 48,8% відмовляються від лікування через брак коштів.

Пріоритетність надали лікуванню саме серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч. Здебільшого, це діти та молодь.