В онкодиспансері медицина вже активно ходить за пацієнтом!

В Україні щороку виявляють понад 150 тисяч випадків злоякісних новоутворень. Майже 90 тисяч жителів країни від раку помирає. Причому 35% із них – особи працездатного віку. Через пізню діагностику онкологічних захворювань 33–38% хворих помирають протягом року після встановлення діагнозу. А в розвинених країнах світу такий показник становить 26%. 

Онкологи акцентують увагу: одними міркуваннями про підвищення уваги громадян до стану свого здоров’я знизити показники не вдасться – потрібні ще i зміни системи охорони здоров’я на державному рівні. В Україні активно заговорили про те, що в 2016 році її громадяни будуть лікуватися по-новому. Новації будуть включати зміну статусу медустанови, підходів до фінансування системи охорони здоров’я, впровадження електронної інформаційної системи, а також створення базового й додаткового пакетів послуг для всіх верств населення. В онкодиспансері медицина вже активно ходить за пацієнтом! На сьогодні Міністерство охорони здоров’я заявляє про те, що йде активна розробка списку медпослуг, які будуть фінансуватись за гроші держави. Але скільки коштуватиме держбюджету щорічно такий безкоштовний пакет послуг для українців і що туди увійде, у Міністерстві охорони здоров’я України ще не прорахували. Тому поки неясно, будуть послуги в пакеті повністю безкоштовними, або ж … із обмовкою. Також планується введення тарифної сітки послуг у всіх медзакладах – а значить, є підстави говорити про платну медицину. Але в той же час не вирішено питання про автономію медустанов. 

В Україні акцентують увагу й на тому, що гроші на проведення реформ виділив Світовий банк. Йдеться про 214 мільйонів гривень. Але на противагу з’явилися й думки, що дані вливання – це копійки в порівнянні зі справжніми потребами! І щоб вижити, медустановам доведеться не тільки навчитися бути менеджерами, але й всіляко боротися за право вибору пацієнта – словом, пестити, плекати і ходити за ним слідом … На місцях кажуть, що міркувати про якісь кардинальні зміни поки не доводиться: реформа за великим рахунком зависла на рівні Верховної Ради. Проте й не заперечують, що механізм запущений і медустановам є над чим подумати. Головлікарям уже запропоновано «не чіплятися за стіни», орієнтуючись на ліжко-місця і бюджетне фінансування, а сконцентрувати увагу на більш ефективному використанні потенціалів медустанов. 

Як зауважило керівництво Чернігівського обласного онкодиспансеру, у закладі медицина ВЖЕ пішла за пацієнтом. Причому це навіть не стільки бажання неухильно і сліпо слідувати реформі, скільки необхідність на благо пацієнта, про що йдеться не перший рік. І ось нарешті це вдалося здійснити!

Валерій ЗУБ, головний лікар: 

— Пріоритетним напрямком у комплексі заходів щодо вдосконалення надання послуг населенню цього року стане закупівля нового обладнання. Зокрема, мовиться про закупівлю нового бронхоскопа і колоноскопа. Ресурс роботи останнього розрахований всього на рік, тому є щорічна потреба в новому. Окрім того, що запрацював денний стаціонар, а на базі відділення пухлини голови та шиї відкрито десять торакальних койко-місць, адміністрація працює над питанням створення ліжкового фонду для урологічної допомоги, а також реконструктивної та пластичної хірургії (операції з відновлення грудей після мастектомії, корекція молочних залоз, вух, процедура ліполіфтінга). Фахівці вже пройшли відповідні курси. Планується підключення онкодиспансеру до точок доступу Wi-Fi. 

Щоб медицина ходила за пацієнтом, її потрібно розвивати і вкладати суттєві кошти, акцентують увагу медики. Саме тому адміністрація онкодиспансеру активно включилася в пошук і залучення грантових програм для розвитку медустанови. Досягнуто домовленості у плані співпраці з комунальним підприємством «Центр державно-приватного партнерства» Чернігівської обласної ради. Опрацьовано питання можливої співробітництва з посольствами та дипломатичними представництвами інших країн, активом благодійних фондів України. Деякі з них вже відгукнулись…