Сучасні методи діагностики й лікування захворювань кровотворної та лімфатичної систем

Злоякісні захворювання системи крові та лімфатичної системи займають п’яте місце серед усіх онкологічних захворювань. Серед них лідерами є лімфоми, лейкемії (гострі та хронічні), інші лімфопроліферативні недуги. Вони виявляються як у дорослих, так і у дітей. Як правило, всі ці хвороби є набутими й виникають на різних етапах життя людини. На жаль, єдиної причини появи того чи іншого злоякісного захворювання крові не існує. Серед імовірних причин, які можуть призвести до утворення пухлин системи крові, – віруси, бактерії, різні несприятливі чинники навколишнього середовища: бензол, гербіциди, інсектициди, радіація. Зростання захворюваності спостерігається з віком. Чим старший пацієнт, тим вищий у нього ризик захворіти на лімфому або хронічний лімфолейкоз.

Чи варто звертати увагу на збільшені лімфовузли?

Робити це необхідно, якщо зміни зберігаються після завершення застудного захворювання або ж лімфовузли збільшилися без зв’язку з будь-якою недугою. Якщо протягом двох тижнів вони не зменшуються самостійно й нема відповіді на лікування антибіотиками – можна запідозрити пухлинний процес.

При пухлині лімфатичної та кровотворної систем відбувається неконтрольований поділ клітин у лімфовузлах, селезінці, кістковому мозку, лімфовузли швидко збільшуються, інколи навіть можуть досягати розмірів курячого яйця, тверді, не болючі, наростають симптоми інтоксикації (втомлюваність, підвищення температури, синці на шкірі, запаморочення, схуднення). При ураженні лімфатичних вузлів грудної порожнини симптомами захворювання можуть бути кашель, утруднене дихання й біль у грудній клітці. При значному збільшенні лімфатичних вузлів черевної порожнини – дискомфорт, біль та збільшення живота. За такої ситуації необхідно звернутися до лікаря, який обов’язково призначить розгорнутий аналіз крові, рентгенографію легень та УЗД лімфовузлів. Сьогодні УЗД є одним із основних методів візуалізації та оцінювання стану лімфатичної системи.

При підозрі на пухлину лікар може призначити біопсію лімфатичного вузла з наступним спеціальним дослідженням, яке відповість на запитання, чи є цей лімфатичний вузол реактивним (зміни в ньому виникли як реакція на запальний процес), чи злоякісним. Перевага віддається відкритій біопсії, при якій видаляється цілий лімфатичний вузол. Інколи таких біопсій необхідно провести декілька, можливо, з різних груп лімфовузлів.

При виявленні змін в аналізах крові пацієнтові можуть запропонувати пункцію кісткового мозку. Адже він – місце, де народжуються клітини крові, дозрівають, навчаються працювати й захищати наш організм. Ця процедура дасть відповіді на запитання, чи всі клітини повноцінні та справно працюють, чи є якісь ушкодження або безконтрольний поділ.

Не потрібно боятися звертатися до фахівця. Нехай краще лікар не підтвердить побоювань пацієнта.

Щоб оцінити, наскільки поширений пухлинний процес в організмі, необхідно провести променеву діагностику. Найчастіше роблять комп’ютерну томографію, що нині стала одним із основних методів променевої діагностики.

Магнітно-резонансна томографія використовується для діагностики пухлин, аномалій розвитку судин, захворювань центральної нервової системи, суглобів. МРТ можна проходити як завгодно часто, без ризику перевищити допустиму дозу радіації. Це сканування не протипоказане ні дітям, ні вагітним жінкам (за умови, що воно проводиться без внутрішньовенного контрастування).

Позитронно-емісійна томографія – ПЕТ – найбільш перспективний метод у сучасній радіології, «рентген навпаки»: замість того, щоб опромінювати пацієнта зовні, в його тіло вводять радіофармпрепарат – субстанцію, здатну тимчасово накопичуватися в певних тканинах. Найактивніше препарат накопичують пухлини, таким чином можна оцінити, де розташовані пухлина або метастази та які їх розміри. Переваги: можливість виявлення онкологічних пухлин на безсимптомній стадії, методика безпечна. За інформативністю з ПЕТ не зрівняється жоден метод дослідження.

Однак кожній людині дуже важливо знати: якщо захворювання вже є, потрібно починати спеціальне лікування у фахівця-гематолога або онколога.

Що включає в себе лікування пухлин кровотворної та лімфатичної систем?

Це застосування сучасних хіміопрепаратів та променевої терапії з урахуванням виду й поширення пухлини. Останніми роками розробили нові засоби, що належать до групи біологічних препаратів. Це моноклональні антитіла – препарати, які впливають безпосередньо на пухлинну клітину, мітять пухлину й допомагають імунній системі розібратися з «чужинцями».

Для отримання максимально ефективного лікування при виникненні онкогематологічного захворювання дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, адже лікування на ранніх стадіях набагато ефективніше, ніж при запущених хворобах.

Алла НАГОРНА, лікар-гематолог, завідувачка гематологічного відділення КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології»