Рак крові. Одна хвороба, але багато діагнозів

Рак крові — узагальнений термін усіх злоякісних захворювань кісткового мозку, кровотворної та лімфатичної систем. Це і лейкоз (лейкемія) — злоякісне утворення кровотворних клітин, лімфома — пухлина у лімфатичній системі, мієлома — злоякісне новоутворення у плазмі крові.

Кожен різновид має свої симптоми і особливості перебігу. Але спільним є процес виникнення захворювання, при якому пухлинна тканина розростається з однієї патогенної клітини кісткового мозку (рак мозку), поступово замінюючи нормальні складові кровообігу. Це відбувається через безконтрольне ділення ракової тканини, яка пригнічує ріст і розвиток робочих клітин. Рак крові не можна помацати або вирізати, оскільки пухлинні клітини, циркулюючи з потоком крові, розносяться по всьому організму. У таких хворих розвивається дефіцит кровотворних клітин, що призводить до виникнення крововиливів, підвищеної кровоточивості, придушення імунітету з приєднанням інфекцій та патологій. Точні причини утворення раку досі не відомі. Але існують фактори, , які збільшують ризик захворювання, наприклад, рак в анамнезі або наявність уроджених аномалій і генетичних захворювань, зокрема синдром Дауна.
Вагомим фактором ризику є й постійний вплив радіації, вищий за допустиму норму, а також наявність деяких захворювань крові, наприклад мієлодиспластичного синдрому, регулярний вплив хімічних токсичних речовин. Людям у сім’ї яких були хворі на рак крові необхідне регулярне обстеження. Але слід пам’ятати, що рак крові нерідко виявляється у людей, які не мають жодних факторів ризику.

 

Перші симптоми захворювання неспецифічні і, як правило, не змушують людину звернутися до лікаря. Головні болі, запаморочення, сонливість, незначне підвищення температури, не пов’язане із застудою, слабкість — перші ознаки, які мають насторожити.
Часто виникають болі у кістках, відраза до багатьох запахів та їжі, нудота і блювота, виникнення морської хвороби. Зовнішні ознаки захворювання проявляються у вигляді сухості і блідості шкіри, нерідко присутнє жовтяничне забарвлення.
Також спостерігається значне зниження ваги, легке виникнення синців, важко зупиняються часті кровотечі, збільшення лімфатичних вузлів, підвищене нічне потовиділення, часті позиви до сечовипускання.

Пізня стадія раку крові виявляє себе більш серйозними ознаками. Виникають сильні болі у черевній порожнині і в серці, відчувається тіснота і тиск у грудях, виникає задишка, хрипи, судоми. З’являється тахікардія — збільшення частоти серцевих скорочень. Температура тіла піднімається вище 38°С.
Крім цього, змінюється рівень свідомості, людина перестає реагувати на зовнішні подразники або, навпаки, відчуває підвищену тривожність, нерідкі непритомність і неконтрольовані кровотечі. Всі названі вище стани вимагають негайної медичної допомоги.

На жаль, рак крові важко діагностується, тому для точного діагнозу необхідно пройти ретельне обстеження, що включає:

 -консультацію онколога і гематолога;

 -загальний та біохімічний аналіз крові;

 -обстеження кісткового мозку методом стернальної пункції або трепанобіопсії;

-імунологічне обстеження — імунофенотипування, що дозволяє визначити підвид раку крові і підібрати максимально ефективну програму лікування.м

Важливим є й цитогенетичне дослідження, завдяки якому можна виявити специфічні хромосомні пошкодження, які визначають підвид раку та ступінь його агресивності. Основним завданням діагностики захворювання є визначення природи пухлини, стадії розвитку, ступеня її агресивності і встановлення обсягу ураження кісткового мозку. На підставі отриманих даних призначається індивідуальне лікування, що враховує різновид раку крові, кожен з яких вимагає комплексних заходів у поєднанні з певною комбінацією лікарських препаратів. При лікуванні захворювання обов’язково застосовують курси хіміотерапії. Її суть полягає у внутрішньовенному введенні великих доз високотоксичних лікарських препаратів, що знищують чужорідні ракові клітини.
Зворотною стороною позитивного впливу хіміотерапії є пошкодження здорових клітин, зокрема клітин волосяних цибулин, шлунково-кишкового тракту, репродуктивної системи, а також клітин кісткового мозку. У зв’язку з цим неминучі такі побічні ефекти, як випадання волосся, блювота, розлади випорожнень, анемія тощо.
Нерідко, потрібно провести повторний курс хіміотерапії з використанням препаратів більш сильної дії. Така необхідність виникає через здатність ракових тканин набувати нечутливість до застосовуваних лікарських засобів. Без здійснення цієї процедури хвороба призводить до смерті вже за кілька місяців.
У багатьох випадках єдиним методом лікування є пересадка кісткового мозку(стовбурових клітин), при якому за допомогою крапельниці здійснюється введення хворому концентрату здорових клітин кісткового мозку, взятих у донора. Після введення пацієнтові стовбурових клітин, їх кількість в організмі самостійно збільшується і відновлюються захисні функції кровоносної системи. Варто зазначити, що при ранній діагностиці патології крові, при перших симптомах захворювання — цілком можливе повне одужання.

 Будьте уважні до свого організму! Запис на консультацію до гематолога – 04622 5-33-03 (реєстратура)