ПОВЕРНУТИ КРАСУ ПІСЛЯ ОНКОЛОГІЇ

Дуже часто в телепроектах на зразок «Поверніть мені красу» чи «Я соромлюся свого тіла» розповідають історії жінок, які після мастектомії (видалення молочної залози) зіткнулися з психологічними проблемами, депресією, несприйняттям нової себе. Інколи жінкам легше пережити рак, ніж втрату своєї краси, особливо в молодості. У Чернігівському онкологічному диспансері про це знають не з чуток, тому своїм пацієнткам пропонують пластичні операції, що проводяться одночасно з мастектомією.

zavviddilenyam_zayika_oleksandr_mykolayovych

– Після видалення молочної залози жінки часто відчувають себе неповноцінними. Це великий стрес: переживши операцію, прокинутися без частини тіла. Оскільки на сьогодні технології дозволяють проводити оперативні втручання при раку молочної залози одночасно з елементами пластичної хірургії, ми можемо запропонувати такі операції нашим пацієнткам, – говорить лікар-хірург Чернігівського онкодиспансеру Олександр Заїка. – Якщо нема протипоказань, робимо такі операції одномоментно:одночасно з мастектомією вживлюємо силіконовий імплантат. Головна перевага в тому, що жінка як засинає перед операцією з обома грудьми, так і прокидається з ними. До того ж не в усіх після мастектомії вистачає сил і бажання шукати клініку пластичної хірургії, де можна зробити операцію з реконструкції грудей. А потім знову лягати на операційний стіл, переживати наркоз, ще одну реабілітацію…

20% онкології молочної залози виявляють у пацієнток до 45 років. Тому нова технологія дуже актуальна. Щороку лише на Чернігівщині фіксують близько 400 випадків раку молочної залози.

– Наймолодшій пацієнтці, якій одночасно з мастектомією провели пластичну операцію, було 24 роки, а найстаршій – 54. Кілька років тому я був на медичній конференції в Барселоні, де були озвучені цікаві дані. Якщо в Україні пластичні операції на грудях роблять в основному молодим пацієнткам, то у Європі їх проводять жінкам і в 65, і в 70 років. Показанням до пластичної операції також можуть бути вроджені вади розвитку грудей, доброякісні пухлини. Часто пацієнтки цікавляться, який найбільший розмір грудей можна зробити. Зі свого досвіду скажу, що зараз мода на великі груди минула, в основному жінки хочуть мати середній розмір, щоб це виглядало природно. Були й випадки, коли жінки зверталися з проханням зменшити груди. Так, одній пацієнтці довелося зменшити груди аж на 6 кілограмів (по 3 кг на кожній), бо через гіпермастію в  неї були дуже серйозні проблеми з хребтом. Як правило, зменшують груди жінки із зайвою вагою. Хоча розмір грудей залежить ще й від генетики і гормонального фону.

– Чи суттєво відрізняється натуральна молочна залоза від імплантата? Їх легко відрізнити?

– Коли жінці проводитися макстектомія на одній груді, ми намагаємося підібрати імплантат, що найкраще підійде за розміром, об’ємом і виглядом. На дотик «штучні» груди можуть не відрізнятися від натуральних, але після операції завжди залишається шрам.

– Скільки коштує така пластична операція?

– Вартість залежить від матеріалу. Імплантати, які ми використовуємо, зроблені на основі медичного силікону. Вони вміщені в семишарову оболонку (поліуретанову чи текстуровану) і за консистенцією нагадують мармелад, а не гель, як раніше. Їх виготовляють у США і Європі (найпопулярніші – німецькі й американські). Матеріали досить дорогі, тому пацієнткам доводиться купувати їх за власні кошти. В цілому пластична операція з відновлення груді коштує десь тисячу доларів. Це мінімум втричі дешевше, ніж у столичних приватних клініках.

– Чи є протипоказання для пластичної операції на грудях?

– Протипоказаннями є полівалентні алергії, системні захворювання, ревматоїдні ураження тощо. Існує чимало міфів щодо силіконових грудей. Найпоширеніший, що жінка не зможе годувати груддю дитину, якщо в неї імплантати. Це, звісно ж, неправда. Годувати груддю неможливо лише за повної відсутності молочної залози, яка видаляється через пухлину.

– Скільки триває операція і реабілітація після неї?

– Операція триває дві години, а реабілітація доволі тривала – близько місяця. Тому, якщо є можливість вставити імплантат одразу ж після мастектомії, це найкращий варіант.

***

Нам вдалося поспілкуватися з жінкою, якій днями провели одномоментну операцію з видалення молочної залози та вживлення силіконового імплантата. 43-річна чернігівка Марія дізналася про свій діагноз у грудні минулого року:

– Я веду активний спосіб життя, ретельно стежу за своїм здоров’ям і зовнішнім виглядом. Відтоді, як мені виповнилося 35 років, щороку відвідувала маммолога. Ще у 2015-му під час мамографії в мене виявили ущільнення в груді. Медики заспокоїли – це всього лише рання стадія мастопатії, але порадили обов’язково перевіритися за рік. У грудні 2016-го я знову зробила мамографію в одній із приватних клінік, яка показала те ж саме ущільнення. Так збіглося, що в цей час йшов прийом у лікаря, і я попросила мене оглянути. Після огляду лікар дуже занепокоївся і сказав, що в мене серйозні проблеми. Я пішла на детальне обстеження і була шокована діагнозом: рак молочної залози 2-ї стадії.

У нашому онкодиспансері мені запропонували одночасно зробити мастектомію з реконструкцією груді. Я, звісно ж, погодилася, бо в мене викликала паніку сама думка, що я можу прокинутися без частини тіла. З лікарем Олександром Заїкою мені дуже пощастило. Надзвичайно йому вдячна! Операція пройшла успішно, зараз я проходжу реабілітацію. Можу сказати, що відчуття чогось чужорідного в тілі немає. Дискомфорт лише від післяопераційної рани, шва. Грудь за розміром така ж, як і моя. Повністю вона ще не відновилася, ще не з’явився жировий шар між шкірою та імплантатом, але з часом вона виглядатиме навіть краще, ніж натуральна. Я вигодувала груддю двох дітей, тому різниця помітна. Вже вирішила, що десь за півроку зроблю мастектомію й на другій молочній залозі. Не лише для естетичності, а й щоб попередити онкологію, адже ймовірність рецидиву є.

Моя історія стала повчальною для всіх моїх подруг і знайомих, які після свят масово побігли на обстеження. Раджу всім жінкам не тільки регулярно проходити мамографію, а й відвідувати лікаря. Це може вберегти не лише здоров’я, а й життя.

До теми

Найбільший у світі бюст має американка Челсі Чармс. Вага її грудей – 24 кілограми. Обхват грудей (164 сантиметри) більший за зріст жінки (157 сантиметрів).

Лідерство за кількістю операцій зі збільшення грудей – у США. Потім ідуть Бразилія, Мексика, Німеччина, Південна Корея.

Вперше ідея використовувати імплантати, що за структурою нагадують сучасні, прийшла в голову американським хірургам Томасу Кроніну і Френку Героу в 1961 році. Саме ці хірурги розробили перший імплантат із силікону.

Джерело: видання «Гарт», автор Наталія ФЕДОСЕНКО