ПОВЕРНУТИ КРАСУ ПІСЛЯ ОНКОЛОГІЇ

Дуже часто у телепроектах на зразок «Поверніть мені красу» чи «Я соромлюся свого тіла» розповідають історії жінок, які після мастектомії (видалення молочної залози) зіткнулися з психологічними проблемами, депресією, несприйняттям себе нової. Інколи жінкам легше пережити рак, ніж втрату своєї краси, особливо в молодості. У Чернігівському онкологічному диспансері про це знають не з чуток, тому своїм пацієнткам пропонують пластичні операції, що проводяться одночасно з мастектомією.

— Після видалення молочної залози жінки часто почувають себе неповноцінними. Це великий стрес: переживши операцію, прокинутися без частини тіла. Оскільки на сьогодні технології дозволяють проводити оперативні втручання при раці молочної залози одночасно з елементами пластичної хірургії, ми можемо запропонувати такі операції нашим пацієнткам, — говорить лікар­хірург, завідувач поліклінічного відділення Чернігівського онкодиспансеру Олександр Заїка. — Якщо нема протипоказань, робимо такі операції одномоментно: одночасно з мастектомією вживлюємо силіконовий імплантат. Дуже важливий момент — жінка як засинає перед операцією з обома грудьми, так і прокидається з ними. До того ж не в усіх після мастектомії вистачає сил і бажання шукати клініку пластичної хірургії, де можна зробити операцію з реконструкції грудей. А потім знову лягати на операційний стіл, переживати наркоз, ще одну реабілітацію…

20% онкології молочної залози виявляють у пацієнток до 45 років. Тому нова технологія дуже актуальна. Щороку лише на Чернігівщині фіксують близько 400 випадків раку молочної залози.

— Наймолодшій пацієнтці, якій одночасно з мастектомією провели пластичну операцію, було 24 роки, а найстаршій — 54. Кілька років тому я був на медичній конференції в Барселоні, де озвучили цікаві дані. Якщо в Україні пластичні операції на грудях роблять в основному молодим пацієнткам, то у Європі їх проводять жінкам і в 65, і в 70 років. Показанням до пластичної операції також можуть бути вроджені вади розвитку грудей, доброякісні пухлини. Часто пацієнтки цікавляться, який найбільший розмір грудей можна зробити. Зі свого досвіду скажу, що зараз мода на великі груди минула, в основному жінки хочуть мати середній розмір, щоб це виглядало природно. Були й випадки, коли жінки зверталися з проханням зменшити груди. Так, одній пацієнтці довелося зменшити груди аж на 6 кілограмів (по 3 кг на кожній), бо через гіпермастію у неї були дуже серйозні проблеми з хребтом. Як правило, зменшують груди жінки із зайвою вагою. Хоча розмір грудей залежить ще й від генетики і гормонального фону.

— Чи легко відрізнити натуральну молочну залозу від імплантата? Їх легко відрізнити?

— Коли жінці проводиться мастектомія на одній груді, ми намагаємося підібрати імплантат, що найкраще підійде за розміром, об’ємом і виглядом. На дотик штучні груди можуть не відрізнятися від натуральних, але після операції завжди залишається шрам.

— Скільки коштує така пластична операція?

— Вартість залежить від матеріалу. Імплантати, які ми використовуємо, зроблені на основі медичного силікону. Вони вміщені у семишарову оболонку (поліуретанову чи текстуровану) і за консистенцією нагадують мармелад, а не гель, як раніше. Їх виготовляють у США і Європі (найпопулярніші — американські й німецькі). Матеріали досить дорогі, тому пацієнткам доводиться купувати їх за власні кошти. Пластична операція з відновлення груді у нашій лікарні коштує десь тисячу доларів. Це мінімум втричі дешевше, ніж у столичних приватних клініках.

— Чи є протипоказання для пластичної операції на грудях?

— Протипоказаннями є полівалентні алергії, системні захворювання, ревматоїдні ураження тощо. Існує чимало міфів щодо силіконових грудей. Найпоширеніший, що жінка не зможе годувати груддю дитину, якщо в неї імплантати. Це, звісно ж, неправда. Годувати груддю неможливо лише за повної відсутності молочної залози, яка видаляється через пухлину. Якщо ж залоза залишається, то імплатат не заважає годуванню груддю.

— Скільки триває операція і реабілітація після неї?

— Операція триває дві години, а реабілітація — близько місяця. Тому, якщо є можливість вставити імплантат одразу ж після мастектомії, це найкращий варіант.

До теми

  • Найбільший у світі бюст має американка Челсі Чармс. Вага її грудей — 24 кілограми. Обхват грудей (164 сантиметри) більший за зріст жінки (157 сантиметрів).
  • Лідерство за кількістю операцій зі збільшення грудей — у США. Потім ідуть Бразилія, Мексика, Німеччина, Південна Корея.
  • Вперше ідея використовувати імплантати, що за структурою нагадують сучасні, виникла в американських хірургів Томаса Кроніна і Френка Героу в 1961 році. Саме ці хірурги розробили перший імплантат із силікону.

Автор — Наталія ФЕДОСЕНКО, видання «ГАРТ»