Потреба в торакальній хірургії – на часі

Щорічно в онкодиспансері реєструється до 400 хворих із проблемами бронхо-легеневої системи. Чверті із цієї кількості потрібно оперативне втручання. Одже потреба в торакальної хірургії є. Завдання – не з легких! Адже водночас потрібно вирішити і проблему скорочення «маршруту пацієнта». Оскільки весь ланцюг торакальної допомоги був роз’єднаний територіально, то багато років у нашій області хворому доводилося …кружляти містом. І ось нарешті вдалося зібрати все воєдино: у січні 2016 року на базі відділення пухлини голови і шиї відкрито десять торакальних койко-місць.Теперь відділення стало 40-ліжковим. За рахунок площ відділення з’явилася нова післяопераційна палата для пацієнтів, де поставлені функціональні ліжка й необхідне обладнання, вдалося розширити ординаторську, ін’єкційні. У роботу відділення активно включилися два торакальних хірурга, яких запросили з тубдіспасеру, дві медсестри і санітарка.Потреба в торакальній хірургії – на часі

Закуплено все необхідне обладнання й інструментарій. Зокрема, з’явився ще один бронхоскоп, що дозволяє зробити бронхоскопію більшій кількості пацієнтів. Тільки впродовж січня зроблені дослідження п’яти пацієнтам, тоді як раніше – не більше десяти на рік. Днями апробовано й торатоскоп, аналогів якому на сьогодні немає в медустановах області. Апарат дозволяє провести ендоскопічні обстеження плевральної порожнини пацієнта. Інструмент вводиться через невеликий прокол стінки грудної клітини.

Такий тандем знань, досвіду, необхідної апаратури і бажання допомогти хворому дозволив провести у стінах онкодиспансеру першу торакальної операцію 21 січня – за місяць, як у відділенні відкрита послуга. Прооперували 56-річну жительку Бобровицького району. Жінці видалена пухлина, яка утворилася на верхній частці правої легені. Операція тривала близько п’яти годин. Пацієнтка почуває себе нормально. А прийняття рішення про хірургічне втручання ще двом пацієнтам, які мають пухлини в області грудної клітини, тільки підтверджує необхідність створення торакальної допомоги саме на базі онкодиспансеру, підкреслюють фахівці:

Олександр КОЛОТИЛО, завідувач відділенням пухлини голови, шиї i грудної клітини: 

– Торакальні відділення апріорі створюються при обласних лікарнях або ж обласних онкодиспансерах. Наш же регіон вибивавсь із загального визначення: торакальне відділення знаходилося на базі тубдиспансеру. Ситуація складалася так, що у хворих не було можливості здійснювати комплексне лікування в умовах однієї медустанови. Та й об’єднувати онкологічних хворих з інфікованими туберкульозом є не зовсім правильним! Хворі на рак легенів повинні отримувати комплексне ліцензоване лікування. Сюди повинні входити не тільки хірургічне лікування, але й хіміотерапія, і променева терапія. Повинно бути як мінімум три фахівця для лікування такого пацієнта. Тому ще в 2009 році було прийнято рішення виправити недолік у плані лікування торакальних хворих, на що нам було вказано під час міністерської перевірки. А наприкінці 2015-го з’явилася можливість здійснити намічене: прийнято рішення щодо виділення десяти торакальних ліжок у відділенні пухлини голови і шиї. Відповідно, потрібні були й додаткові кадри.

Володимир СЕМЕРНЯ, торакальний хірург:

– Проведення торакальних операцій в умовах онкодиспансеру має ряд суттєвих переваг: люди на місці можуть зробити всі необхідні діагностичні процедури – бронхоскопію, комп’ютерну томографію, УЗД, необхідну пункційну біопсію тощо. Тепер людині нема необхідності їздити містом, як це було раніше! Та й рішення про проведення торакальної операції приймається консиліумом: радіологом, хіміотерапевтом і торакальним хірургом у стінах однієї медустанови. Фактично вдалося максимально скоротити маршрут пацієнта.

Андрій ПОЛЕТАВКІН, торакальний хірург: 

– Практично більша половина пацієнтів, які звертались у тубдиспансер, це пацієнти з підозрою на рак легенів або ж онкохворі. Їм надавалася допомога у плані обстеження та хірургічного лікування. Для подальшого лікування – на хіміотерапію й опромінення – ми відправляли їх до онкодиспансеру. Потреба області в такого роду операціях становить приблизно 100 операцій на рік. Можливо, що хірургічного втручання потребує й більше число пацієнтів, але є підозра, що раніше спрацьовував острах тубдиспансеру, де лікуються інфіковані хворі. А в онкодиспансері, куди зверталися люди за допомогою, на той момент у штаті не було торакального хірурга. Наразі ця проблема вирішена! На сьогодні в поліклінічному відділенні пацієнт за дві години може пройти всі необхідні обстеження. Це – ідеальний варіант, коли і пацієнт амбулаторно обстежений, і не витрачаються кошти на його обстеження у відділенні стаціонару. Раніше, з урахуванням локалізації необхідних процедур у різних медустановах міста, цей процес затягувався на тижні.