Перша онкоортопедична операція відбулась успішно

Дев’ятого лютого в Чернігівському обласному онкологічному диспансері прооперовано 53-річного хворого. Під час операції було проведено органозберігаюче ортопедичне втручання пацієнту з переломом стегнової кістки на тлі метастази злоякісної пухлини. Новація полягала у видаленні патологично зміненої ділянки кісткової тканини та заміщення дефекту металополімерним ендопротезом – внутрішньою конструкцією, що дозволяє повноцінно виконувати функцію втраченої кістки. Операція пройшла успішно. Як правило, хворий встає на ноги вже на 2-3 добу. 

Оперативне втручання такого типу проведено вперше в онкологічному закладі Чернігівщини. Головний лікар Валерій Зуб зазначив:

Результати даної технології значно поліпшують якість життя пацієнтів і свідчать про новий рівень надання онкоортопедичної допомоги в нашому регіоні. У залежності від локалізації процесу в кістці обираються різні ендопротезувальні методики. Про їхні технічні особливості пацієнтові ставиться до відома перед операцією. У кінцевому підсумку дані ортопедичні технологічні новації дозволяють людині незалежно від зони ураження користуватися кінцівкою. Тоді як зовсім недавно чернігівськім хворим доводилося звертатися за онкологічною допомогою такого різновиду в Національний інститут раку. Це створювало незручності як для самого пацієнта, так і для його близьких: виникали труднощі транспортування, необходність наявності вільного місця у стаціонарі, пошуки житла, фінансові витрати тощо.

До співпраці в галузі онкоортопедії до Чернігова запрошено фахівців з відділення кісткової онкології Донецького НДІ травматології й ортопедії – Максима Власенка та Євгена Солоніцина. Онкоортопеди мають багаторічну практику. Колеги наголошують: хоча 4-а стадія раку вважається останньою, онкоортопедична практика доводить, що страшний діагноз – не вирок. Саме тому вони з готовністю відгукнулися на запрошення поділитися своїми знаннями проблем діагностики, хірургічного й наступного реабілітаційного лікування вказаної категорії пацієнтів. 

– Операція тривала близько чотирьох годин, мали місце і складнощі: пухлина була інтимно пов’язана із судинно-нервовим пучком на стегні. Але все це акуратно виділено, після видалення пухлини проведена фіксація інтрамедулярним стержнем та пластика спеціальним цементом,– прокоментував хід операції Євген Солоніцин. 

Під час зустрічі з адміністрацією Чернігівського облонкодиспансеру обговорена й подальша можливість проведення оперативного втручання такого профілю. Потреба в таких операція є. Як свідчать онкологи, на сьогодні це вкрай актуальна проблема, оскільки приблизно 15% усіх пухлин можуть метастазувати в кістки скелету, не кажучи вже про первинні злоякісні утворення. Всі вони призводять до втрати працездатності й навіть до неспроможності самообслуговування в людей у достатньо молодому віці – від 40 років, що негативно позначається на емоційному та соціальному їх статусі, морально й фізично обтяжує оточуючих. Тому медики вкотре наголошують приділити увагу стану свого здоров’я та бути онконастороженими!

— Причина розвитку пухлин в організмі людини невідома, незважаючи на безліч теорій її виникнення – від генетичної до екологічної. Небезпека захворювання полягає в тому, що воно розвивається підступно, безсимптомно, а першою маніфестуючою ознакою може стати ниючий біль, особливо в нічний час або патологічний перелом кінцівки. Не треба заспокоювати себе тим, що це лише якесь забиття або артрит, а терміново звертатися до лікаря. Обов’зково треба зробити рентген обстеження. До встановлення точного діагнозу слід уникати фізіопроцедур, оскільки вони можуть спричинити погіршення стану пацієнта, – зауважив Максим Власенко.