ОНКОЛОГИ ВСІЛЯКО ШУКАЮТЬ МОЖЛИВІСТЬ ЛІКУВАТИ ПАЦІЄНТІВ ЯКІСНО

Кабмін України своєю постановою від 1 січня 2018 року дозволяє купувати додаткові препарати на лікування пацієнтів лише після того, як стовідсотково буде задоволена потреба в лікарських засобах із Нацпереліку. На сьогоднішній день він складається з 427 препаратів, до яких увійшли й сім препаратів онкологічних та 12 гематологічних. Це – препарати доказової медицини, характерні для більшості хворих, вони відзначаються своєю економічністю, а також тим, що отримання їх буде безкоштовним, про що і звітують відповідні державні органи.

Втім проблема значно глибша: до Нацпереліку не ввійшло  багато сучасних ефективних, але дороговартісних препаратів, які на сьогодні дійсно здатні стовідсотково вилікувати онкопатологію. І якщо раніше регіональні бюджети могли взяти витрати із закупівлі цих ефективних препаратів на себе, то відтепер  такої можливості вони  позбавлені на законодавчому рівні. Реальна картина така: щоби закупити препарати з Нацпереліку для лікування онкохворих, необхідно 64 мільйони бюджетних гривень, що вже само по собі є фінансовим тягарем. Якщо ж використовувати сучасні препарати поза Нацпереліком, то тільки для проведення хіміотерапії необхідно 200 мільйонів гривень. А потреба є: як приклад, щорічно фіксується близько 400 випадків захворювання на рак молочної залози, пацієнти потребують таргетних препаратів, де 20% – а це десь 80 пацієнтів – мають агресивну патологію, вони потребують використання препаратів, що не увійшли до Нацпереліку. Отже, питання, де брати кошти на ефективні препарати, –  залишається відкритим.

Головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб висловив думку, що Нацперелік лікарських засобів слід доповнити, а до того часу слід дозволити регіонам вирішувати проблему із закупівлею дорогих препаратів самостійно:

– На  сьогодні закупівля препаратів для лікування онкохворих проводиться через міжнародні організації. Ці організації можуть закуповувати препарати згідно Нацпереліку. А все те, що не увійшло, могло б вирішуватись  коштом місцевих бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад…

Онкологи всіляко намагаються привернути увагу суспільства до існуючої проблеми: звернулися з відповідними листами до керівництва МОЗ України, до Асоціації онкологів. Адже проблема із закупівлею ліків поза Нацпереліком є всеукраїнською