НА ЧЕРНІГІВЩИНІ БІЛЬШ НІЖ ТРИ ДЕСЯТКИ ЛЮДЕЙ ОЧІКУЮТЬ ПЕРЕСАДКИ КІСТКОВОГО МОЗКУ

В Україні 17 травня цього року прийнято закон про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини.

Як зазначив головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб, це значний крок суспільства щодо розуміння проблеми, адже в Україні щорічно гине від 40 до 60 потенційних донорів на мільйон населення, що сумарно становить близько трьох тисяч донорів, які могли б врятувати життя 10 тисячам хворих.

Наразі тільки в регіональному онкодиспансері пересадки свого кісткового мозку потребують до трьох десятків людей, ще чотири пацієнти потребують мозку донорського.

Вартість пересадки власних стовбурових клітин в Україні вартує від 120 до 220 тисяч гривен. Донорська пересадка кісткового мозку здійснювалась до прийняття закону лише за кордоном. ЇЇ ціна –120–300 тисяч доларів США.

Лікарі-гематологи онкодиспансеру  вважають: із прийняттям закону про трансплантацію, кожен, хто потребуватиме пересадки органу, зможе зробити необхідну операцію в Україні за рахунок держави та отримати шанс на друге життя.

Питання трансплантації кісткового мозку в Чернігівському онкодиспансері розпочали опрацьовувати ще тогоріч. Наразі ж активно взялися за створення Центру пересадки кісткового мозку. У медзакладі вже відремонтували приміщення, розроблено проект придбання системи сучасного кондиціювання. Відтак опрацьовується питання придбання апаратури для відбору та сепарації стовбурових клітин і закупівлі обладнання для замороження й кріоконсервації матеріалу. Загальна вартість проекту складає 30 млн гривень.

Як зазначила завідувач гематологічного відділення Алла Нагорна, поки що мовиться про пересадку пацієнтові власних стовбурових клітин, бо донорського банку кісткового мозку в Україні не існує.  Що ж стосується пацієнтів, котрі потребують донорських стовбурових клітин, то тут може зарадити новий закон про трансплантацію.

− Якщо пацієнтові не пересадити кістковий мозок (свій або ж чужий), пацієнт може загинути внаслідок ускладнень, викликаних високодозовою хіміотерапією, – розповідає про наслідки Алла Нагорна.          

При сприятливому збігу обставин це буде вже п’ятий Центр пересадки кісткового мозку в Україні.