Легеням потрібне тільки чисте повітря!

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тю-тюнопаління. Водночас було поставлено завдання: домогтися того, щоби до початку ХХІ століття проблема тютюнопаління зникла. Утім, нове століття настало, а проблема залишається і щороку п’ять мільйонів землян помирає від причин, пов’язаних із цією згубною звичкою. Страждають і ті, хто живе поруч із курцями: у світі щороку 600 тисяч осіб помирають через захворювання, викликані пасивним курінням.

Останнім часом багато курців перейшли на вейпи, вважаючи, що електронна сигарета безпечніша для здоров’я. Але вони забувають, що наші легені взагалі не призначені для вдихання як парів, так і диму. Особливо коли це відбувається регулярно.

Досить часто можна побачити зграйку підлітків, які стоять у димоті, наче їжачки в тумані, а на зауваження заявляють: «Ми не куримо, а па-римо. І це не шкідливо». І статистика просто вражає, адже за офіційними даними ВООЗ, кожна п’ята дитина в Україні курить електронну сига-рету!

Замінників цигарок – велике різноманіття. Це й так звані «е-сигарети», «електронні кальяни», «моди», «вейпи» чи «електронні системи до-ставки нікотину». Та назви можуть бути різними, а користі від цих пристроїв усе одно немає.

Якщо говорити про вейпи, то варто знати, що входить до його складу.

По-перше, це пропіленгліколь – речовина, яка міститься в багатьох продуктах побутової хімії.

По-друге, у вейпі є гліцерин. Однак наразі шляхом досліджень не доведено, що відбувається при його згоранні. Тобто що вдихає людина? Чи виді-ляються шкідливі речовини, чи ні?

По-третє, до складу вейпу входять ароматизатори, які можуть діяти як канцерогени, викликаючи онкозахворювання, а також – алергію (іноді запах диму трохи нагадує освіжувач повітря, мабуть, недарма). Крім того людина сама обирає різні домішки для вживання, і саме підліткам подобаються найароматніші.

Звісно, якщо обирати між звичайною сигаретою та вейпом, то другий варіант буде, можливо, і менш шкідливим. Але сказати, що від електронної си-гарети курець отримує хоч якусь користь, не можна. Тим паче – якщо це підліток.

Тож у Всесвітній день без диму лікарі Чернігівського медичного центру сучасної онкології нагадують: усе, що потрібно легеням, – це чисте повітря!