КОЖНА 10 ЖІНКА МАЄ РИЗИК ЗАХВОРІТИ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ. ЯК НЕ ПОТРАПИТИ ДО ЦЬОГО ЧИСЛА?

Рак молочної залози – найчастіше онкологічне захворювання серед жіночого населення більшості розвинених країн світу, в тому числі й України. Захворюваність і смертність мають тенденцію до збільшення. Кожна десята-одинадцята жінка має ризик захворіти на рак молочної залози. Виявлений на ранній стадії рак молочної залози виліковний у 95% випадків. Чи можна попередити рак молочної залози? На це найактуальніше питання відповідає лікар хірург-онколог мамологічного відділення обласного онкологічного диспансеру Василь КОСТЮК.

— Стовідсоткових попереджувальних заходів не існує. Профілактика раку молочної залози спрямована на так звані скринінгові обстеження (тобто виявлення захворювання на ранній доклінічній стадії ) та виявлення і, по можливості, усунення так званих факторів ризику, – говорить лікар.

Що таке фактори ризику?

Це фактори при наявності яких найчастіше виникає захворювання. Потрібно знати про ці фактори, виключити їх зі свого способу життя, а за неможливості  –  ретельніше обстежувати молочні залози.

Розглянемо рекомендації по усуненню найчастіших факторів ризику раку молочної залози:

 • Підтримуйте здорову вагу тіла, особливо після менопаузи. Вченими доведено, що жінки, які мають надлишкову вагу, особливо в менопаузі, найчастіше хворі на метаболічний синдром – більш часто хворіють на рак молочної залози ( на 40% ). Вважається, що при цьому міняється гормональний фон жінки, який провокує розвиток захворювання. Індекс маси тіла не повинен перевищувати 25.
 • Скоротіть вживання алкоголю. Надлишкове вживання алкоголю змінює обмін статевих гормонів, що призводить до більш частого виникнення онкологічного захворювання молочної залози. Об’єм уживаного абсолютного алкоголю не повинен перевищувати 15-20мл на добу.
 • Регулярні фізичні навантаження знижують ризик захворіти на рак грудей. Вони допомагають підтримувати нормальну вагу тіла, зміцнюють імунну систему та знижують рівень естрогенів в крові. Рекомендують займатися спортом протягом 20-30 хвилин на добу 5 разів на тиждень.
 • Генетична схильність. Жінки, у яких близькі родичі хворіли на рак молочної залози, мають більші шанси захворіти на цей недуг, особливо якщо таких випадків було декілька. Вченими виявлено мутації в генах, які можуть передаватись спадково та викликати рак молочних залоз у носіїв даних мутацій. Тому сім’ям, в яких спостерігалось декілька випадків захворювання, рекомендують проводити тестування на наявність мутацій. Також таким пацієнтам рекомендують частіше та детальніше обстеження.
 • Годування грудьми зменшує ризик захворіти на рак молочної залози. Чим більше жінка народжує дітей і триваліше годує грудьми (рекомендується до року) – тим більший захисний ефект.
 • Вік жінки. Дві третини раку молочної залози в жінок виникають після 50 років. Тому скринінг захворювання в розвинених країнах охоплює якраз цей контингент. Жінкам вікової категорії 50-70 років рекомендують проходити мамографію раз на рік.
 •  Доброякісні зміни в молочних залозах. Необхідно зазначити, що доброякісних захворювань молочних залоз існує велика кількість і не всі вони призводять до розвитку раку. Наявність захворювання і його потенційну небезпеку визначає спеціаліст.
 • Особливості менструального циклу. У жінок, в яких менструації почалися у віці 12 років та менше, а також ті в яких менопауза наступила після 55 років мають більший ризик. Вони повинні більш уважно ставитись до обстеження грудей.
 • Опромінення молочних залоз, особливо в молодому віці, збільшує ризик. Це може бути опроміненням при лімфопроліферативних захворюваннях або зовнішнє техногенне опромінення.
 • Відсутність дітей або пологи в пізньому віці. У жінок, які не мають дітей або народжують в віці після 30 років збільшується ризик виникнення раку молочних залоз.
 • Замісна гормонотерапія в менопаузі. Чим триваліше проводиться гормонотерапія, і чим більше пройшло часу з моменту настання клімаксу, тим більший ризик розвитку раку. Більш небезпечна комбінована замісна гормонотерапія ніж монотерапія естрогенами.

— Надійного способу попередити рак молочної залози не існує, проте можна зменшити ризик його виникнення шляхом корекції факторів ризику, які залежать від конкретної жінки, – наголосив Василь КОСТЮК.