КОМУ ПО КИШЕНІ ПЕРСОНІФІКОВАНЕ ЛІКУВАННЯ?

Провідні онкологи обговорювали питання доступу  онкохворих до сучасних препаратів

Персоніфіковане лікування, можна сказати,  модний термін в онкології – ним засіяні публікації у спеціалізованих ЗМІ, навколо цієї теми будуються  доповіді на наукових форумах та й самі форуми нерідко скликаються саме заради обговорення  такого підходу.  Популярно –  персоніфіковане лікування в онкології означає, що  кожному пацієнту має бути підібрана терапія, яка  підходить саме йому, а не тисячам інших людей із таким самим діагнозом. Це  стало можливим завдяки знанням про біологію пухлини й  завдяки тому,  що    наука навчилася  виділяти фактори , які  спричиняють   пухлинний процес або сприяють його розвитку і  прицільно на них впливати. Цільова або ж таргетна терапія раку  – чи не найбільша надія пацієнтів  і лікарів. За  останні десять років фармакологи не запропонували жодного хіміотерапевтичного препарату, натомість за останні три роки  під мікроскопом вчених дві тисячі нових таргетних молекул, 102 препарати  уже проходять третю фазу клінічних досліджень. Та чи зможуть скористатися результатами таких наукових знахідок українські пацієнти, сьогоднішні онкохворі і ті, хто  почує діагноз завтра? Чи це тільки таргетний міраж і болісне усвідомлення безвиході –   кожен день життя має ціну, але  вона непідйомна.

Фармацевтична компанія «Такеда»  запросила провідних онкологів  обговорити тему доступності  сучасних препаратів в онкології. І ось що з’ясувалося.

Як лікують рак в Україні

Головний позаштатний  онколог МОЗ доктор  медичних наук Олексій Ковальов почав зі статистики – онкологічний діагноз має кожна 52 людина в Україні,  щогодини реєструється  19 нових випадків раку і 12 людей через цю хворобу йдуть із життя.  За прогнозами, починаючи з 2017-го річне число тих, хто  захворіє,  перевищить 180 тисяч.  На думку головного фахівця, можливості отримання ними  необхідної медичної допомоги далеко не відповідають викликам ХХІ століття.   І це стосується не лише  терапії   ліками. Гібридні операційні, 3D  томопринтери,  нанотехнології, роботизована хірургія –  ці новітні технології ще залишаються  недоступними нашим  онкохірургам.  За потреби 110-и лінійних прискорювачів, в країні їх всього 8-9, з яких працює 5-6 і більшість у приватних клініках.

Щодо забезпечення  хіміотерапевтичними препаратами дуже  показовою є статистика Національного  інституту раку, яку озвучила директор Олена Колесник. Виявляється, у 2016 році НІРом було закуплено цитостатиків на 27 млн гривень, а загальна вартість  препаратів, які  лікарі інституту призначили пацієнтам, склала 355 млн.  Різниця між двома цифрами  лягла, звісно ж, на плечі пацієнтів та їхніх родин.   Сума, на перший погляд, астрономічна, але якщо врахувати, що  щороку в інституті стаціонарне лікування проходять 20 000 осіб, то   середня вартість цитостатичного лікування кожного з них склала трохи більше 17 000 гривень.   А це, зазвичай,  менше, ніж ціна одного флакона таргетного препарату.

 

Таргет: прицільно, але дорого

Лікування раку катастрофічно дорожчає.  Зарубіжна статистика така: якщо в 1990 році середня  місячна вартість  терапії складала  менше 100  доларів, то у 2010 році вона   сягнула вже  10 000 доларів.   А з урахуванням таргетних препаратів ця цифра куди вища – вартість  близько двох із половиною місяців життя пацієнта  з метастатичним раком становить близько 50 тисяч доларів.  Чому так дорого? Виробники стверджують, що задіяні високі технології,  а щоби  створити одну молекулу доводиться одночасно   працювати над  кількома десятками. Тенденцію безперервного здорожчання новітніх ліків навіть продемонстрували графічно, порівнявши їх із айфоном.   Останній, набравши пікової  ціни, поступово став  опускатися вниз до  рівня доступності для  студентів  (не у нас), а ось таргетний препарат, який використовують для лікування хронічного  мієлолейкозу, навіть після десяти років продаж набирає ціну.  Незабаром в Україні  зареєструють новий таргетний препарат для лікування метастатичного раку легень –  вартість місячної  терапії  ним  становить  близько 13  тисяч доларів.   Зважаючи на таку вартість у Англії, приміром,  від його використання просто відмовилися.   «То ж чи потрібен нам прогрес, якщо через захмарну вартість ми не можемо скористатися його плодами?»- відреагував на це Олексій Ковальов.

А якщо дорого, але ефективно

Отже,  чи  отримуватимуть  найближчим часом  онкохворі в Україні       персоніфіковане лікування? Головний онколог вважає, що    рішення про  призначення препарату повинне грунтуватися не на  статистичних перевагах у клінічних дослідженнях, а на ступені клінічної  користі для пацієнта. Сумнівною є доцільність, якщо на термальній стадії  йдеться при подовження життя хворого до двох місяців, а вартість цього виливається для сім’ї чи держави у десятки тисяч доларів. Інша річ,  таргетні препарати, які застосовують в адьювантному режимі і які можуть значно продовжити  життя хворого або й повністю його вилікувати. Тоді ціна не повинна мати значення. За приклад наводили ситуацію з лікуванням НЕR-2 позитивного  раку грудей і використання   у якості адьювантної  терапії трастузумабу.  Доступність такого лікування є однією з головних причин того, що у США 5-річне виживання з раком грудей становить 89,2 відсотка,  а  в Україні – 53,8. Натомість  у нещодавно оприлюдненому  Національному переліку  основних лікарських засобів  цього  таргетного препарату так і немає. Коли  йдеться  про закупки  тим же НІРом, онкологи керуються простою логікою:  за одну й ту ж саму суму можна закупити базові препарати для 20 пацієнтів, а можна закупити все той же трастузумаб для однієї жінки. І закуповують, звісно, для двадцяти.

Але справа не в одному чи двох  препаратах  – сама концепція персоніфікованого лікування не закріплена жодним документом. Її, як  своєрідну філософію в онкології, повинна була б відобразити державна програма «Онкологія», яка  мала раніше статус Закону, але з 1 січня цього року перестала існувати.  Онкологи вважають це  недобрим знаком, бо відсутність такої програми означає, що сама галузь не є пріоритетною в медицині з точки зору держави.  І вона не готова боротися за життя майже мільйона українців, навіть якщо у  багатьох з них є шанси вилікуватися і розбудовувати цю державу.

Що  пропонують онкологи?

Найперше, вважає Олексій Ковальов, слід  розвивати вітчизняну фарміндустрію, яка  ще не готова випускати таргетні, але може  робити  для онкології базові препарати і таким чином здешевлювати загальну вартість лікування.   Перспективним вони вважають перепрофілювання препаратів  –   це коли у давно відомих лікарських засобів виявляють невідомі раніше властивості.  Це може стати і ефективним і економним, особливо завдяки молекулярному профілюванню  – визначенню чутливості конкретної  пухлини до конкретних ліків ( хоча сам метод теж не з дешевих).  І найголовніше, що сьогодні  може відкрити  хворим доступ до   лікування новітніми препаратами – участь у  клінічних дослідженнях. Наразі у світі триває 41 тисяча  клінічних досліджень з набором пацієнтів, з них в Україні  – 375, 79 – з набором пацієнтів. А всього, нагадаємо, в Україні на рак хворіє уже більше мільйона.

Джерело: ОНКОпортал