ХВОРОБА ПЕЧАЛІ" ПОЛЮЄ НА ЧОЛОВІКІВ

У структурі захворюваності та смертності українців онкологічні недуги серед лідерів. В останні роки рак особливо підстерігає чоловіків.

За словами головного лікаря Чернігівського обласного онкологічного диспансеру, заслуженого лікаря України Валерія Зуба, щороку діагностується близько 4 тисяч нових випадків захворювання. На жаль, 2200 чернігівців помирає від цієї підступної недуги. Майже половина пацієнтів – протягом першого року з дня діагностування хвороби. Загалом на диспансерному обліку перебуває понад 28 тисяч жителів області.

Недуга молодшає 

Чоловіки помирають від раку частіше, аніж жінки. Кожен п’ятий онкохворих мужчина – від раку легень, бо даються взнаки згубний вплив на стан здоров’я надмірного куріння та інших шкідливих звичок. Своєчасна флюорографія і відмова від паління попереджували б недугу, але чоловіки не квапляться обстежуватися і розлучатися з цигаркою.

За рівнем захворюваності й смертності в розвинених країнах лідирує рак передміхурової залози. Чернігівщина теж не виняток – у структурі онкопатології ця хвороба займає четверте місце.

– Раніше пік захворюваності припадав на 70–80-річних чоловіків, – говорить завідувач відділення абдомінальної хірургії Роман Цісельський. – Останнім часом рак передміхурової залози помолодшав: діагностуємо його в 40–50-літніх мужчин. Чоловіки соромляться звертатися до лікарів, не вважають за потрібне проходити профілактичне обстеження, посилаються на зайнятість, не обізнані з методами діагностики.

Аналіз PSA – просто й ефективно

Як поінформував журналістів Роман Казимирович під час недавньої прес-конференції, діагностується рак простати за допомогою лише одного обстеження – аналізу крові на простат – специфічний антиген. Так званий аналіз PSA, який можна зробити в лабораторії будь-якого медичного закладу – в поліклініці за місцем проживання, в онкодиспансері, в приватній лабораторії. Вартість аналізу – десь 150 гривень, а ось лікування раку – в сотні разів дорожче.

Така діагностична процедура виявляє в крові чоловіків особливу речовину, яка виробляється клітинами передміхурової залози.

Відтак онкологи рекомендують, щоб хоча б раз на рік її пройшов кожен чоловік після 40 років. Звісно, якщо він себе поважає і дорожить своїм здоров’ям. Бо саме в цьому віці спостерігаються зміни в простаті. Визначення ж рівня PSA – найбільш рання діагностика раку передміхурової залози, а також виявлення рецидиву і метастазів після проведеного лікування.

– Головне завдання онкологів – привернути увагу чоловіків й спонукати їх пройти обстеження. Тому наші лікарі ініціювали акцію «лютий-бородатий», – розповів Валерій Зуб. – Протягом місяця онкологи-мужчини не голитимуться. Бороди – як засіб привернути увагу представників сильної статі, своєрідний заклик: «Чоловіки! Вчасно проходьте обстеження!», «Чоловіки! Слідкуйте за своїм здоров’ям!».

Курс на профілактику

Давньогрецький цілитель і лікар, «батько медицини» Гіппократ назвав рак «хворобою печалі». Очевидно, маючи на увазі спосіб життя людини, її звички й харчування, емоційні навантаження і турботу про здоров’я. Бо ж поширення цієї недуги спричиняють не тільки спадкові фактори та екологічні чинники.

На думку Романа Цісельського, десь 40 відсотків онкопатології передміхурової залози можна попередити, якщо вчасно обстежуватися й вести здоровий спосіб життя. Навіть діагноз «рак» – ще не вирок, бо на ранніх стадіях хвороба повністю виліковується. Пацієнти одужують і повноцінно живуть. Можливості нинішньої медицини великі щодо лікування раку передміхурової залози – є шанси здолати навіть занедбане захворювання.

Треба тільки забути про сором і звернутися за медичною допомогою.

Джерело: інтернет — видання «Час Чернігівський». Автор — Ольга Чернякова