ДО 75-РІЧЧЯ ВИДАТНОГО ХІРУРГА ЧЕРНІГІВЩИНИ ІВАНА ПЕТРОВИЧА ЄРКА

Іван Петрович Єрко – знаний хірург-онколог на Чернігівщині. Адже він продовжив життя десяткам, сотням людей, які звернулися до нього в тяжкий період свого життя.

Не секрет, що онкологічні захворювання зараз лідирують в усьому світі й Чернігівщина – не виняток. Кожного року в області фіксується понад 4 тисячі випадків вперше діагностованого раку. Провідні онкологи стверджують: повністю звільнитися від раку людство не зможе навіть і через 50 років. Проте вже нині скоротити смертність від цієї недуги – реально. У серці кожного хворого жевріє остання надія на лікаря.

Іван Петрович є саме тим лікарем, який виправдовує надії сотень людей, повертаючи їх до повноцінного життя завдяки своїй наполегливості, вмінню, досвідченості. Їх одужанню допомагає не тільки операція, ліки, але й доброзичливе, чуйне відношення лікаря до кожного пацієнта. Після складних операцій він їх відвідує не тільки в робочі часи, але а й ввечері та свої вихідні. Впевненість лікаря, що в новому статусі можна жити довго і якісно передається пацієтам. Сам хірург ділиться: «Коли хворий вручає себе в мої руки, я відчуваю величезну відповідальність перед ним і його близькими, тому роблю все, що від мене залежить, використовуючи весь всій багаторічний досвід, знання та вміння».

Народившись у тяжкому для нашої країни 1941 році в с. Плоскому Носівського району Чернігівської області, майбутній хірург вже в дитинстві бачив страждання хворіючих людей.  Одже його мрія стати лікарем стала превалювати в його планах на майбутнє життя. Спочатку було Ніжинське медичне училище, після якого він на протязі двох років опановував медичну практику на посаді фельдшера швидкої допомоги в селищі Ново-Жданівка Донецької області. Там же, на Донеччині, він почав здобувати вищу медичну освіту, а завершував у Запорізькому медичному інституті. Перші кроки в медицині як хірург-онколог робив в Чорнобильській центральній районній лікарні. Іван Петрович завжди розумів, що тільки знання і наполегливість дадуть змогу з впевненістю брати в руки скальпель і боротися з грізним захворюванням нашого часу. З цією метою він продовжує навчання на кафедрі онкології у клінічній ординатурі Київського інституту удосконалення лікарів. А в 1971 році приступає до роботи саме там, де був найбільше потрібний – у Чернігівському обласному онкологічному диспансері. Спочатку працює заступником головного лікаря з медичної частини, а з 1977 року — завідувачем 1-го хірургічного й абдомінального відділення. Іван Петрович вважає, що для підвищення кваліфікації лікаря, одного Інтернету замало. Потрібно весь час працювати із «живими» книгами та журналами, тому що розуміє: медична наука стрімко рухається вперед і відстати від неї він просто не має права. Працівники бібліотеки уже звикли, що Іван Петрович частий і бажаний її гість, тому відкладають для нього всі новинки з тих питань, які його цікавлять. Але він не тільки бере в нас книги, але поповнює книжковий та журнальній фонди бібліотеки цінними виданнями зі своєї власної багатої бібліотеки. Книги супроводжують хірурга все життя. Вони допомагають йому у вирішенні найскладніших питань, які траплялись весь час у лікарській практиці. Це посібники вітчизняних авторів, зарубіжних і сотні публікацій в медичних журналах, газетах та матеріалах з’їздів, сімпозіумів, конгресів з питань онкології шлунка, нирки, прямої кишки, стравоходу.

Він також постійний учасник курсів удосконалення лікарів при онкологічних інститутах Києва, Москви, Тбілісі. Регулярно приймає участь в роботі з’їздів онкологів України і Росії. Має 15 раціоналізаторських пропозицій, більше 100 друкованих праць. Вперше в області став робити операції на стравоході (операція Льюїса і Гарлока) та радикальні операції при кардіоезофагальному раку. Впровадив нові оперативні втручання при раку шлунка, підшлункової залози, при пухлинах наднирків, нирки й колоректальному раку та заочеревних неорганних пухлинах, а також став робити панкреатодуоденальну резекцію та дистальну панкреатспленектомію.

Наукова робота Івана Єрка «Редкий случай злокачественной адамантиомы локтевой кости» зацікавила американського лікаря Нормана Моон. Він включив її до наукового огляду з теми «Адамантиома трубчатых костей скелета», який опубліковано в науковій збірці клінічної ортопедії (США). Роботу «Непосредственные результаты гастроэктомии по поводу рака с созданием инвигинационного пищеводно-кишечного анастомоза» включено професором Слинчаком С. М. до списку рекомендованої літератури до монографій «Рак желудка» (1985) та «Сфинктерсохраняющие операции» (Автори: С. И. Переходов, О. В. Пинчук, В. С. Татарин), яка була видана в Москві у 2007 році. Деякі праці включалися до програм з’їздів, конференцій, конгресів. Отримав деклараційний патент Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця «Способ реконструкции желудочно-кишечного тракта после экстирпации культи желудка и гастроэктомии».

Під керівництвом Івана Петровича Єрка у відділенні почали робити операції при пухлинах сечового міхура.

Робота талановитого хірурга відзначена нагородами Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров’я, Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації. За інновації в медичній практиці Іван Петрович у 2012 році став лауреатом першої медично премії ім. І.В. Буяльського на Чернігівщині.

Іван Петрович вважає, що життя – найцінніший подарунок і треба все робити, щоб його продовжити. Адже зараз онкологи всього світу ведуть боротьбу за кожен день людського життя, який може дати шанс переоцінити свої пріоритети. 

За матеріалами Чернігівської обласної наукової бібліотеки