ЧИ ДОПОМОГАЮТЬ ОНКОМАРКЕРИ ВИЯВИТИ РАК?

Наявність онкологічного діагнозу завжди лякає людей, але ще більш страшить ймовірність виявити його занадто пізно. Тому,  абсолютно природним є бажання виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку та при цьому не зазнавати психічного та фізичного дискомфорту, що виникає при проведенні ендоскопії, біопсії тощо.

На сьогоднішній день розроблені методики раннього виявлення різноманітних онкологічних захворювань, проте не всі вони є простими та безболісними.

Одним із сучасних методів  виявлення онкологічних захворювань є аналіз крові на онкомаркери. Онкомаркерами називають особливого виду білки, які можна виявити у крові людини, в якої є  певні онкологічні захворювання. Важливо розуміти, що здорові клітини також продукують вищевказані білки, але тільки в меншій кількості.

Таким чином, визначення високого рівня онкомаркера у крові дозволяє запідозрити наявність онкологічного захворювання, а отже, дає шанс швидше провести певні діагностичні  процедури та приступити до лікування. На теперішній час застосовується близько 200 видів різних онкомаркерів. Однак найзначущими серед них вважаються всього 20, що вказують на розвиток раку передміхурової залози, яєчка, підшлункової залози, товстої кишки, яєчників, шийки матки, молочної залози, меланоми тощо. Крім того, за допомогою онкомаркерів  можна оцінити й ефективність проведеної терапії. Також лікарі часто використовують ці дані для визначення рецидивів захворювання поки не з’явились їхні клінічні ознаки. Проте необхідно пам’ятати, що підвищений рівень онкомаркера у крові не завжди вказує на наявність онкологічного процесу, тому відразу впадати в паніку не варто! Лікарі не покладаються виключно на ці показники і діагноз «рак» на підставі підвищеної концентрації білків не виставляють. До того ж, збільшення онкомаркерів може спостерігатись і на тлі розвитку доброякісних пухлин, запальних захворювань та певних фізіологічних станах. Іноді викид онкомаркерів буває за некрозу тканин. Природно, щоби підвищити шанси на достовірність результату, до дослідження варто ретельно підготуватися. Кров необхідно здавати натщесерце, перед  аналізом не варто захоплюватися фізичною активністю, вживати алкоголь і жирну їжу.

Необхідно звернути увагу на те, що виконання даного аналізу проводиться виключно після консультації лікаря та при наявності його рекомендацій. Визначення онкомаркерів у крові включені до стандартів обстеження населення. Так передбачається, що їх обов’язково перевіряють у чоловіків старших 40 років на предмет наявності раку передміхурової залози та в жінок  — за підозри на рак яєчників. При деяких онкологічних захворюваннях рекомендується визначати онкомаркери під час  процесу спостереження після лікування. При підвищенні рівня онкомаркерів контрольний візит до лікаря краще не відкладати! Після огляду та аналізу представленої інформації лікар визначить вид необхідного обстеження — мамографію, УЗД, гастроскопію, колоноскопію, кольпоскопію, біопсію тощо. За результатами остаточного дообстеження буде прийнято рішення про необхідність подальшого спостереження чи лікування.

Основні онкомаркери

Назва онкомаркера

Що визначає

РSA загальний

Хронічний простатит

Рак передміхурової залози

РSA вільний

Диференціальна діагностика раку передміхурової залози

РЕА

Пухлинні захворювання ободової і прямої кишки, шлунка, рак легень

СА 15-3

Рак молочної залози і ендометрію

СА 19-9

Пухлинні захворювання органів черевної порожнини, підшлункової залози, печінки, жовчовивідних шляхів

СА 125

Рак яєчників

UBС

Рак сечового міхура

SCC

Карцинома шийки матки, легень, стравоходу, носоглотки  і вуха

АФП

Первинний рак печінки, герміногенні пухлини яєчок та яєчників

СА 72-4

Рак шлунка, колоректальний рак, рак яєчників

СА 242

Пухлини шлунково-кишкового тракту

 

Підготували лікарі хірурги-онкологи абдомінального відділення з урологічними ліжками   КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер»:

Єрко Іван Петрович – хірург-онколог відділення

Балабушко Сергій Борисович  — кандидат мед. наук, ординатор відділення.