Чернігівський медичний центр сучасної онкології і нові можливості для лікарів та пацієнтів

Чернігівський медичний центр сучасної онкології.  Про це розмовляли під час інтерв’ю з генеральним директором Чернігівського медичного центру сучасної онкології, кандидатом медичних наук, заслуженим лікарем України Валерієм ЗУБОМ і Людмилою Пархоменко  «Деснянська правда»:

– Валерію Олексійовичу, нарешті здійснилася ваша мрія й колективу закладу – онкодиспансер став Центром.
– Це справді так. Наприклад, у моїй стратегії розвитку, яку я пишу щорічно (це ніби планка, котру ми маємо подолати, аби розвиватися далі), один із пунктів – перейменування закладу. І це відбулося – нарешті ми стали Чернігівським медичним центром сучасної онкології. Для узгодження назви й дозволу я їздив до Міністерства охорони здоров’я України і звертався до Управління ліцензування та контролю якості надання медичної допомоги. Відтак на нещодавній сесії обласної ради було прийнято позитивне рішення з приводу перейменування закладу. Хочу сказати, що це була моя мрія з самого початку, коли я прийшов на посаду головного лікаря. Адже назва «диспансер» асоціюється з вузькопрофільним закладом. Навіть коли ми відкривали наш лінійний прискорювач, то багато компетентних людей говорило, що заклад треба перейменувати. Загалом же, диспансерна установа насправді більше поліклінічна, амбулаторна, тобто це огляд хворих, диспансеризація, контроль за пацієнтами в поліклініці та вдома.
– Але у вас проводяться дуже складні операції. І ви впровадили інноваційні технології, маєте суперсучасне обладнання, не кажучи вже про лінійний прискорювач…
– Так, ми виконуємо багато функцій, які виходять за межі диспансеризації. Ми багатопрофільний заклад, де є хірургія, хіміотерапія і гематологія… Тобто – повний склад висококласних спеціалістів. До всього, ми здійснюємо й координаційну роботу по всій області, в кожному районі працюють лікарі-онкологи, а саме Центр є установою, яка здійснює контроль. Плюс – ми відкрили багато відділень, постійно вводимо нові напрями роботи. Якщо додати «лірики» – то назва має бути звучною, позитивною. І наша назва тепер конкурує з назвами приватних клінік.
– А слово «сучасної» одразу говорить людям про те, що онкологія – не вирок. І є надія.
– Так, онкологія – не вирок. І хоча захворюваність зростає, за останні 15 років – удвічі, але смертність зменшилася! Ми почали краще лікувати. І 6 пацієнтів із 10-ти переживають п’ятирічний «поріг» та живуть далі.
А якби люди вчасно зверталися до лікаря, проходили профілактичні огляди, не доходячи до останніх стадій, тоді би кожен восьмий хворий із десяти видужував, як, скажімо, в Європі.
Зазначу: наші нові можливості тепер змушують далі розвиватися й удосконалюватися. Наша мета – виправдовувати довіру наших пацієнтів
– Ви стали Центром. І що, окрім назви, отримали натомість? Новий додатковий профіль? Можливість одержувати додатково новітнє обладнання, наприклад, на зразок лінійного прискорювача? Краще фінансування?
– Ще один лінійний прискорювач з’явиться точно, бо з одним ми, по-перше, не зможемо всіх пролікувати, а по-друге, в разі технічного обслуговування чи виходу з ладу лінійного прискорювача, ми повинні всіх пацієнтів, котрі лікуються, відправити в інше місто на такий самий апарат, бо переривати процедуру неможливо. Такого правила дотримуються в усьому світі. Нині щодня у нас лікуються на прискорювачі 30 пацієнтів. А ставимо найближче завдання – 50 хворих. Загалом же оптимально має бути до 80 пацієнтів. Тому ми докуповуємо додаткову апаратуру, аби на лінійному прискорювачі працювало більше лікарів. Тобто нам потрібні дві робочі станції – це спеціальні комп’ютери з програмним забезпеченням.
– У вас вистачає коштів?
– Звичайно, що таких грошей немає. Кожна станція коштує 100 тисяч, але ми постійно є учасниками грантів, проектів. Нам допомагають обласні, народні депутати, а також благодійники.
– Від вашого закладу й нашої газети звертаємося до меценатів – ДОПОМОЖЕМО РАЗОМ!
– А загалом, Центр – це поки що зміна назви. Додаткових коштів ми не отримуємо. Хоча, можливо, будемо. Але це не відбувається автоматично. Проте зазначу головне, чим стурбовані громадяни. На пацієнтах фінансово зміна назви жодним чином не позначиться! Жодних додаткових внесків, подорожчання медичних послуг і забезпечення операцій не буде! Більше того, я як член правління Асоціації Онкологів порушую питання про впровадження страхової медицини на державному рівні. Навпаки, ми вводимо багато нових напрямів, котрі взагалі будуть безкоштовними.
– І які саме?
– Скринінг раку молочної залози – для всіх педагогів, медичних працівників та чорнобильців І категорії й ліквідаторів області. Також скринінг раку легенів, що працює з 1 січня, для всіх громадян із категорії ризику.
– Валерію Олексійовичу, на базі центру не відкриватиметься дитяче відділення?
– Ми дітей лікуємо на лінійному прискорювачі. Для цього є відповідна програма. А про дитяче відділення думали, адже можливості у нас є. Той же лінійний прискорювач, відділення хіміотерапії, гематології. Для дитини ми могли би створити максимально сприятливі умови для лікування. Хоча потрібні дитячі спеціалісти – кардіолог, невропатолог, ЛОР… Але їх можна залучати на консультацію. Тому врешті-решт ми це зробимо. Облаштуємо, приміром, дві палати з кухнею, де можна було би мамам розігріти молоко, зварити кашку. Діти відповідно лежатимуть і з матусями. У нас є місце для облаштування дитячого майданчика на подвір’ї. Хоча коли постане таке питання, то його насамперед ми обговорюватимемо з головним лікарем обласної дитячої лікарні Олександром Панасовичем Каретою.
– Чи плануєте ще відкриття нових відділень ?
– Плануємо насамперед відкрити відділення реабілітації для онкологічних хворих. Ми знайшли приміщення, готуємо проект зі спортивною залою. Також маємо спеціаліста, котрий займеться цією роботою. Загалом, реабілітація онкологічних хворих сьогодні в Україні майже не проводиться. А для них конче потрібні різні процедури, лікувальна фізкультура й т. п. Тобто – відновлення. Торік ми вже порушували питання стосовно реабілітації пацієнтів. Було відкрито відділення реабілітації на базі санаторію «Остреч», де, до речі, працює наш лікар-онколог. У пацієнтів, що пройшли курс оздоровлення, значно покращилося самопочуття. Тому стараємося, аби з’явилися додаткові фінанси, контактуємо з відомими артистами, котрі перехворіли на онкологію. Слідкуйте за соціальними мережами – найближчим часом стартує дуже цікава акція, яка дозволить реалізувати проект.
Також цьогоріч відкриємо хоспісне відділення. Ситуація з такими хворими завжди дуже складна. Навіть якщо людина не самотня, але вся сім’я йде на роботу, хворий залишається сам-на-сам із хворобою, йому потрібно зробити перев’язку, знеболити, нагодувати, перестелити постіль. Це специфічний догляд. Тому плануємо до кінця року облаштувати 20 ліжок. Це буде сучасне відремонтоване приміщення з окремим двориком, відтак хворих можна буде вивозити надвір, палати будуть окремими, з усіма зручностями, поруч – медичний персонал, який завжди вчасно зможе зреагувати при погіршенні стану хворого.
– Ваш заклад мало чим відрізняється від, наприклад, Національного інституту раку?
– Ми тісно співпрацюємо з Інститутом раку як партнери, і справді, наш досвід і рівень досить високі. Наразі розпочинаємо робити операції з видалення пухлин на печінці. Вже було проведено декілька вдалих. Віртуальні консультації через Інтернет підвищують наші можливості, адже це можна робити навіть під час операції. У нас проводяться генні дослідження онкологічної спадковості певних видів раку, за рік-два ми обстежуватимемо практично всі такі локалізації.
– Чи додадуться кошти на науку – стажування, навчання, поїздки на конференції, симпозіуми за кордон?
– Сподіваюся. Ось, наприклад, нещодавно ми направили двох спеціалістів на навчання за рахунок фонду. Адже молоді спеціалісти насамперед мають розвивати свій фах і здібності. Нещодавно приїхала з курсів лікарка, котра опановувала діагностику УЗД. І в майбутньому ми це поставимо на регулярну основу. А цього тижня на базі нашого Центру стартує школа лапароскопії. Школа проводиться вже вдруге. Після першої вдалої практики ми вирішили зробити її традиційною, адже бажаючих пройти такий експрес-курс навчання все більше, враховуючи, що малоінвазивні методи оперативних втручань стають усе популярнішими. Цього року до нас приїжджає курсант із Польщі. Також навчатимуться спеціалісти зі Львова, Запоріжжя, Сум. Уже готові бокси для тренування, тренажери, буде робота в операційних.
– А ви, Валерію Олексійовичу, плануєте захист докторської дисертації?
– Зізнаюся – так. Я цим займаюся. Успішний керівник повинен власним прикладом мотивувати колектив до розвитку.