«Анестезія – це багатогранне мистецтво!»

Знайомтеся: завідувач відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Чернігівського медичного центру сучасної онкології Артем Британ. Він закінчив Вінницький медичний університет імені Миколи Пирогова за спеціальністю «лікувальна справа» та інтернатуру на базі Київської академії післядипломної освіти. Хобі – тихе полювання й риболовля.

– Пане Артеме, які запитання найчастіше ставлять вам пацієнти?

– Пацієнти практично завжди мають страх перед операцією, також думають, що їм буде боляче. А ще бояться не прокинутися після операції. Але все закінчується правильно й нормально.

– Кажуть, що наркоз забирає роки життя.

– Є показання, коли немовлятам роблять по 12-15 анестезій. І ці діти виростають здоровими, розвиненими фізично та психічно. Окремих досліджень про укорочення життя через анестезію я не зустрічав. Звісно, як після прийому препаратів, так і після анестезії є побічні ефекти. Але при операціях, що рятують життя, важливі насамперед безпека й комфорт пацієнта.

– А що буде, коли прокинутися під час операції?

– Нині такого практично не трапляється. Сучасна анестезіологія пішла далеко вперед. А ще років 10 тому такі випадки наприкінці операції бували. Людина зазвичай нічого не відчуває. А вся апаратура працює в оптимальному режимі.

– Які міфи розповідають пацієнти про наркоз?

– Наприклад, «через 3 роки після операції у мене почала боліти спина». Або «через рік заболіла голова й випадає волосся». Але це міфи і є.

– Чи поєднуються місцева й загальна анестезії?

– Так, аби досягти повного ефекту.

– Є нові розробки?

– Так є дуже короткочасні анестетики й анальгетики, котрі дозволяють контролювати хід анестезії. Так само є багато засобів, котрі дозволяють контролювати пацієнта – його дихальну, серцево-судинну, мозкову активність. До речі, за останнім параметром визначається й сама анестезія.

– Чим різняться анестезія та наркоз?

– Анестезія – це поняття відсутності больової, температурної і тактильної чутливості. А наркоз – це ще й сон, відсутність пам’яті.

– Чому деякі люди довго відходять від нього?

– Все залежить від самого виду наркозу й тривалості оперативного втручання. Але нинішні препарати настільки досконалі, що після них пацієнта можна розбудити через 10 хвилин після закінчення семигодинної операції. І все буде в нормі.

– Чи може трапитися алергічна реакція на наркоз під час операції?

– Усе це перевіряється під час підготовки до оперативного втручання. Але якщо і станеться форс-мажор, то поруч анестезіолог, котрий цю ситуацію припинить і знешкодить проблему.

– Анестезія – це сон?

– Сон – один із її компонентів. Загалом же анестезія – це багатогранне мистецтво.

– Є випадки, коли не можна робити анестезію?

– Тут треба дивитися, які показання. При політравмах, наприклад, без неї не обійтися.

На поверхні тіла зазвичай роблять місцеву анестезію. Є регіонарна – це блокування імпульсів на рівні нервової системи, і провідна – блокування нервових стовбурів. У таких випадках людина при тямі, але нічого не відчуває.

– З якими лікарями співпрацює анестезіолог?

– Практично з усіма, адже анестезія поєднується з інтенсивною терапією, куди пацієнти потрапляють із різними патологіями.

– Чи забезпечені анестезіологи потрібними препаратами?

– Наш Центр анестетиками забезпечений дуже гарно. Бо це безпека й комфорт для пацієнтів. Звісно, є суперсучасні методи, котрі тільки йдуть до нас. Ми про них знаємо і тримаємо руку на пульсі.